FCM Baia Mare eliminată de Steaua din Cupa României, la loteria penaltiurilor

0 259

Meci senzațional joi seara la Baia Mare, unde divizionara secundă FCM a primit vizita celor de la Steaua București, în Cupa României.

În fața a aproximativ 14.000 de spectatori, înghesuiți pe un stadion cu 7.000 de locuri, echipa din Baia Mare a ținut piept 120 de minute experimentaților fotbaliști de la Steaua.

FCM a avut un start excelent de meci, reușind să deschidă scorul încă din minutul 11 al jocului, grație golului marcat de Păcurar.

Steliștii au reușit să egaleze în minutul 28, prin penalty-ul transformat de Tade, după ce Stanciu fusese faultat de Florin Marcu în centrul careului. Repriza a doua nu a mai adus goluri, doar câteva ocazii importante ale gazdelor, astfel că meciul a intrat în prelungiri.

Și cum nici în jumătatea de oră a prelungirilor scorul nu a suferit modificări, s-a trecut la loteria penaltiurilor. Tade a marcat pentru Steaua, apoi Vasile Pop a trimis mingea în bara din dreapta, pentru ca apoi Chipciu, Mihai Deac să înscrie pe rând. La 3-1 pentru Steaua, Cojocaru a apărat șutul lui Hodor, iar Carp a înscris pentru ultima dată pentru Steaua, ducându-și echipa în sferturile Cupei României.

FCM Baia Mare: Bota – Străuț, Hodor, Ilie, Lupu – Ignea, Duruș – Pădurar, Balaure, Leonte – Arnăutu

Rezerve: Ormenișan – Gherman, Urs, Deac, Pop, Codin, Sîrbu

Steaua: Cojocaru – Papp, Varela, Carp, Târnovan – Tahar, Muniru, Stanciu – Popa, Tade, Chipciu

Rezerve: Niță – Râpă, Filip, Toșca, Guilherme, Mihalcea, Breeveld

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.