Fotbal: Debut cu victorie în noul sezon pentru Unirea Dej

0 107

FC Unirea Dej a debutat cu victorie în noul sezon din Liga a III-a, reușind să se impună mai categoric decât o arată scorul în deplasare cu SCM Zalău.

Dejenii, conduși de pe margine de Gică Barbu, au dominat aproape întreg meciul, reușind să marcheze câte un gol în fiecare repriză. Ambele reușite ale Unirii au fost semnate de Andrei Pop, care a fructificat la capătul a două faze bine construite de echipa dejeană, dirijată excelent la mijlocul terenului de experimentații Mihai Onicaș și Valentin Lemnaru.

Cel din urmă a stat la baza deschiderii scorului, șutul său din minutul 19 fiind respins de portarul zălăuan în bară. De aici mingea a ricoșat la Andrei Pop, care a trimis simplu în plasă.

Al doilea gol al Unirii a venit cu un sfert de oră înainte de fluierul de final, Andrei Pop șutând sec pe lângă portarul gazdelor, pentru un 2-0 care nu lasă loc de interpretări.

Următorul meci al Unirii Dej se va disputa marți, în Cupa României, cu Sănătatea Cluj.

SCM Zalău: Claudiu Băican (cpt.) – Andrei Şumlea (’64 Rareş Petruţ-Pop), Varga Markusz, Răzvan Dulap, Iustin Ardelean – Florin Pop (’80 Raul Saroşi), Cristian Călin, David Sârbu (’56 Daniel Supuran), Sebastian Duma, Alex Turcu (’46 Vlad Marin) – Bogdan Boje. Rezerve: Andrei Pop – Denis Laza şi Andrei Bene. Delegat: Vasile Jula

Unirea Dej: Dorin Fărcaș – Alexandru Papp, Virgil Sabo, Mihai Kereki, Dan Plăian – Marius Cătinian, Mihai Onicaș (cpt.), Bogdan Pop, Florin Blaj – Andrei Pop și Valentin Lemnaru. Rezerve: Cristian Pop – Andrei Peter, Benco Ferenc, Alex Blaj, Darius Satmar. Antrenor:Gică Barbu. Antrenor secund: Ionuț Bal

Au arbitrat: Zoltan Szekely – Daniel Lar şi Cristian Mureşan (toţi trei din Baia Mare)