PNL 728

Franța – România 2-1, în meciul de deschidere la Euro 2016

0 59

Naționala de fotbal a României a pierdut în fața Franței cu scorul de 2-1, în meciul inaugural al EURO 2016, vineri seara, pe Stade de France din Saint-Denis.

Naționala României a avut prima mare ocazie de gol a meciului în primele minute ale întâlnirii, Bogdan Stancu șutând din fața porții direct în portarul francez. Replica gazdelor a venit câteva minute mai târziu, dar bara l-a salvat pe Tătărușanu.

Olivier Giroud a marcat primul gol al turneului din Franța (57), cu capul, devansându-l pe portarul Ciprian Tătărușanu, la o centrare înaltă a lui Payet.

România a egalat din penalty, prin Bogdan Stancu (65), după ce Nicolae Stanciu a fost agățat în careu de Patrice Evra.

Minutele de final au fost de foc la poarta tricolorilor, iar în minutul 89 Dimitri Payet a marcat al doilea gol al gazdelor, cu un șut la vinclu, la care Tătărușanu a fost spectator.

România pierde astfel primul meci la Euro 2016 și își pune speranțele în întâlnirile cu Elveția și Albania pentru a scoate puncte la acest turneu final.