Someșeanul.ro
Stiri de pe Valea Somesului

Grand Prix Pro Nutrition 2016, la final. Lista câștigătorilor – FOTO/VIDEO

1 574

Sala Sporturilor din Dej a găzduit la finalul acestei săptămâni a doua ediție a celui mai mare concurs de culturism și fitness din România, Grand Prix Pro Nutrition.

Ediția din acest an, organizată de firma dejeană Pro Nutrition, în premieră sub egida Federației Române de Culturism și Fitness, a fost una mai spectaculoasă decât în anii trecuți, dar și cu mai multe rigori care trebuiau respectate de către sportivii participanți. Probabil din acest motiv și numărul concurenților a fost mai redus decât la edițiile precedente, aspect motivat însă de faptul că sportivii care se puteau înscrie în competiție trebuiau să fie legitimați și validați sub rigorile impuse de FRCF și Federația Internațională de Culturism și Fitness.

Tocmai de aceea concursul a fost unul de nivel ridicat, cu participanți bine pregătiți și cu o calitate bună a prezentării în competiție. La startul concursului s-au aliniat sute de sportivi veniți din toată țara, dar și din străinătate, iar probele de concurs au fost mai variate ca niciodată.

Prima zi a Grand Prix Pro Nutrition a fost dedicată probelor de Bench Press, Skandenberg, Bodybuilding Classic, Men Physique și Culturism Juniori.

Rezultate Grand Prix Pro Nutrition Ziua 1

NR NUMELE SI PRENUMELE CLUB LOCALITATE H/G. Loc
CULTURISM JUNIORI 70 Kg
81 MARTIN CRISTIAN-EUGEN CSU CLUJ NAPOCA 68 1
33 OZSVATH CSONGOR RETRO GYM TG MURES 68 2
32 SZEP RAUL CSM BAIA MARE 70 3
28 SALAK HUNOR MADA&MARY FITNESS CLUJ NAPOCA 69,5 4
29 LUPASCU ADRIAN-MARIAN LUCA’S GYM BUCURESTI 66,5 5
96 MOLNAR ALEXANDRU-IRIMIE CS MADA&MARY FIT. CLUJ-NAPOCA 170/70 6
CULTURISM JUNIORI 80 Kg
39 ANTONESCU COSMIN-ALEX CS HEREDEU GOLD GYM ORADEA 72 1
37 CONSTANTINESCU GEORGE LUCA’S GYM BUCURESTI 75 2
35 TUDOR MARIUS LUCA’S GYM BUCURESTI 75,5 3
36 ILIE ALIN-MIHAI LUCA’S GYM BUCURESTI 73 4
CULTURISM JUNIORI 90 Kg
99 FARKAS MARK     89 1
38 PITIAN PAUL-GHEORGHE ACS VULTURII BUZAU 89 2
34 ANTOHI VALENTIN COSTIN ACS CHAMPIONS GYM BUCURESTI 183/84,5 3
31 DAMSA FLORIN-CRISTIAN ACS NATURAL PLUS DEJ 84 4
88 IVASCA STELIAN RAUL CS DUMI FITNESS CLUJ NAPOCA 85,5 5
CULTURISM JUNIORI +90 Kg
30 TOTH MIHALY     93 1
MEN’S PHYSIQUE 170 cm
41 BERCIOIU RADU-IONUT ANDREI CS CENTURION  SIBIU 167,5 1
62 POPA EDUARD-CONSTANTIN ACS CHAMPIONS GYM BUCURESTI 169 2
105 PETREA TEODOR CSM IASI 166 3
74 SIMOC-MINEA DANIEL CSU CLUJ-NAPOCA 166 4
55 PETR MALY 166 5
72 DANILIUC ADRIAN ACS CHAMPIONS GYM BUCURESTI 170/70 6
MEN’S PHYSIQUE 174 cm
103 GARTAN MIHAI-DANIEL CSM IASI 173/73 1
68 BECHES RAZVAN-DRAGOS CSU CLUJ-NAPOCA 173 2
66 BACIU RUBEN-ALEXANDRU CS STEEL MAN TG NEAMT 171 3
60 URLA CRISTIAN ACS CHAMPIONS GYM BUCURESTI 172 4
69 CORPODEAN CATALIN-STEFAN CSU CLUJ NAPOCA 174 5
101 PANTELEMON VALENTIN TIM FORTIS TIMISOARA 171 6
MEN’S PHYSIQUE +178 cm
40 DURA SEBASTIAN-CATALIN CSM BISTRITA 178,7 1
73 GOMES DOS SANTOS CLERALDO CS UNIVERSITATEA CLUJ-NAPOCA 182 2
100 DUMITRESCU IONUT-CATALIN ACS CHAMPIONS GYM BUCURESTI 185 3
65 BORDEIANU ANDREI-MARIUS ACS CHAMPIONS GYM BUCURESTI 183 4
63 ACSINTE BOGDAN-ALEXANDRU CS STEEL MAN TG. NEAMT 179 5
71 POPOVICI DORIAN-COLIN CSU CLUJ-NAPOCA 182 6
70 TAMAS PAUL-SERGIU CSU CLUJ NAPOCA 186 7
97 DOMAHIDI CIPRIAN CS CENTURION SIBIU 183 8
54 JAKUB SMUCR 187 9
57 DOBROTA CRISTIAN CSU CLUJ NAPOCA 186 10
42 COCAN RADU CS POSTAVARUL BB BRASOV 183 11
58 NELEGA PETRU-ANDREI ACS PRIETENIA CARACAL 187 12
67 PANDELESCU COSMIN-RAZVAN LUCA’S GYM BUCURESTI 180,3 13
MEN’S PHYSIQUE 178 cm
104 POPA LUCIAN C-TIN CSM IASI 178 1
56 ONIGOAE DAN CSM BISTRITA 177 2
98 SUCUTARDEAN ALEX-TEODOR CSM BISTRITA 176 3
59 BOZOMALA GHEORGHE-VLADUT CSM BISTRITA 178 4
64 ROTAR VALENTIN CS STEEL MAN TG. NEAMT 178 5
89 ENACHE ALEX-CATALIN ACS ULISE FOCSANI 177 6
Body Building CLASIC 171cm
82 FARCAS BOGDAN-IOAN CS GOLD STAR BAIA MARE 163/61 1
102 SZEKELY TAMAS-ISTVAN CS POSTAVARUL BB BRASOV 167,/66,5 2
72 DANILIUC ADRIAN ACS CHAMPIONS GYM BUCURESTI 170/70 3
96 MOLNAR ALEXANDRU-IRIMIE CS MADA&MARY FIT. CLUJ-NAPOCA 170/70,5 NU
Body Building CLASIC 175cm
103 GARTAN MIHAI-DANIEL CSM IASI 173/73 1
113 TATARU LAURENTIU-DUMITRU CS POSTAVARUL BB BRASOV 175/79 2
87 IONESCU BOGDAN ACS CHAMPIONS GYM BUCURESTI 173/73 3
80 STAMATE ALEXANDRU CS STEEL MAN TG NEAMT 173/69 4
Body Building CLASIC +175cm
78 DENES GABOR 182/89 1
77 DEREK EBBERS OMLYMPIA PRO GYM BRASOV 181/84 2
75 PETRESCU-MAG IOAN VALENTIN ACS AGRO. BIOFLUX CLUJ-NAPOCA 178/83 3
76 BITANU-ALEXANDRU ACS PRIETENIA CARACAL 179/79,5 4
34 ANTOHI VALENTIN COSTIN ACS CHAMPIONS GYM BUCURESTI 183/84,5 5
106 CALUSER RADU CSM IASI IASI 183/78 6

După fiecare concurs, cei mai buni sportivi la categoriile lor de greutate sau înălțime s-au întrecut la Open-uri, pentru a stabili cine este cel mai bun sportiv în respectiva categorie de concurs. Astfel, la Culturism Juniori Openul a fost câștigat de Mark Farkas, concurentul de la categoria 90 KG, la Men’s Phisique câștigător la Open a fost Mihai-Daniel Gartan, câștigătorul de la categoria 175cm, iar la Body Building Classic, marele trofeu Open i-a revenit lui Denes Gabor, câștigătorul categoriei +175cm.

Duminică, în ziua a doua a competiției, spectaculozitatea concursului a crescut, asta pentru că pe scenă au urcat cei mai buni dintre cei mai buni, categoriile de concurs fiind Culturism Seniori, Bikini-Fitness și Culturism Masters.

Rezultate Grand Prix Pro Nutrition – Ziua 2

NR NUMELE SI PRENUMELE CLUB LOCALITATE H/G. Loc
CULTURISM MASTERS 80 Kg.
91 VASUT SEBASTIAN-RAOUL CSU CLUJ-NAPOCA 70 1
85 BOTESCU OVIDIU MIHAI SC ING GYM C.LUNG MOLD 78 2
113 TATARU LAURENTIU-DUMITRU CS POSTAVARUL BB BRASOV 175/79 3
CULTURISM MASTERS +80 Kg.
90 STEFAN CRISTIAN MIHAI CS APOLLO SPORT SF. GHEORGHE 177/81,5 1
77 DEREK EBBERS OMLYMPIA PRO GYM BRASOV 181/84 2
92 MURESAN MARIN CS MADA&MARY FITNESS CLUJ-NAPOCA 94 3
BIKINI FITNESS 163 cm
3 LEGIAN ALEXANDRA DELIA CS HARD BODY BUCURESTI 158 1
17 DUMITRU AMBRA-GEORGIANA CSM IASI 151 2
14 NAGY ELVIRA ALEXANDRA CSU CLUJ-NAPOCA 160 3
15 BIVOLARU NARCISA-MARIA CSM IASI 163 4
18 DRAGHICI MIHAELA DIANA CSU CLUJ-NAPOCA 156,5 5
13 UNGUREANU ANDREEA-MARIA CSU CLUJ-NAPOCA 153 6
10 SAMARTEAN DENISA-ADA CS DUMI FITNESS CLUJ-NAPOCA 155 7
11 HERBEI ANCUTA-ELENA C.S CENTURION SIBIU 160 8
4 BARBU PAULA-VIRGINIA ACS CHAMPIONS GYM BUCURESTI 163 9
2 NEAGU ALINA VASILICA HARD BODY BUCURESTI 162 10
BIKINI FITNESS 166 cm
1 VICU(PRUTIANU) ALEXANDRA CSM IASI 163,2 1
12 BURTA ALINA-ANTONIA CSU CLUJ-NAPOCA 163,5 2
BIKINI FITNESS 169 cm
7 PIVNICERU DIANA CS FARUL CONSTANTA 167 1
9 SZEKELY ANITA-TIMEA CSU CLUJ NAPOCA 168 2
8 STAN ANDREEA-ROXANA CSS 5 BUCURESTI 167,5 3
BIKINI FITNESS +169 cm
5 VAIDAHAZAN ALEXANDRA-A. CSU CLUJ-NAPOCA 171 1
16 CRISAN IOANA-ANDREEA CSU CLUJ NAPOCA 172 2
6 MURESAN MARIA-ANDREEA CS MADA&MARY FIT. CLUJ-NAPOCA 170 3
CULTURISM SENIORI 70 Kg
82 FARCAS BOGDAN-IOAN CS GOLD STAR BAIA MARE 163/61 1
91 VASUT SEBASTIAN-RAOUL CSU CLUJ-NAPOCA 70 2
79 GAVRILESCU IONUȚ OMLYMPIA PRO GYM BRASOV 68 3
110 COJOCARI-TAUT IOAN CS DUMIFITNESS CLUJ NAPOCA 69,5 4
102 SZEKELY TAMAS-ISTVAN CS POSTAVARUL BB BRASOV 167,/66,5 5
81 MARTIN CRISTIAN-EUGEN CSU CLUJ NAPOCA 68 6
111 SOLZARU CIPRIAN CS FORTUS CALARASI 68 7
80 STAMATE ALEXANDRU CS STEEL MAN TG NEAMT 173/69 8
61 URDA RAZVAN DAN CS ELEGANTA RESITA 67,5 9
CULTURISM SENIORI 80 Kg
84 DAVID EMIL HARD BODY BUCURESTI 77 1
108 DULGHERU NICOLAE-EMIL ACS CHAMPIONS GYM BUCURESTI 173/80 2
85 BOTESCU OVIDIU MIHAI SC ING GYM C.LUNG MOLD 78 3
76 BITANU-ALEXANDRU ACS PRIETENIA CARACAL 179/79,5 4
37 CONSTANTINESCU GEORGE LUCA’S GYM BUCURESTI 75 5
35 TUDOR MARIUS LUCA’S GYM BUCURESTI 75,5 6
CULTURISM SENIORI 90 Kg
119 DENES GABOR     182/89 1
95 TCACIUC MIHAI CRISTI CS ULISE FOCSANI 82 2
90 STEFAN CRISTIAN MIHAI CS APOLLO SPORT SF. GHEORGHE 177/81,5 3
38 PITIAN PAUL-GHEORGHE ACS VULTURII BUZAU 89 4
75 PETRESCU-MAG IOAN VALENTIN ACS AGRO. BIOFLUX CLUJ-NAPOCA 178/83 5
34 ANTOHI VALENTIN COSTIN ACS CHAMPIONS GYM BUCURESTI 183/84,5 NU
CULTURISM SENIORI 100 Kg
93 KOKENY BELA     98,5 1
83 PLUMBAS ADAM     96 2
86 RACOVEANU DANIEL-FLORIN ACS CHAMPIONS GYM BUCURESTI 180/93 3
107 BARTHA MIHALY CS OLYMPIA PRO GYM BRASOV 95 4
94 STIRBU DUMITRU-EMILIAN LUCA’S GYM BUCURESTI 97 5
109 MORAR VASILE DUMI FITNESS CLUJ NAPOCA 91,8 6
CULTURISM SENIORI +100 Kg
112 ANTOHE MARIUS CS CENTURION SIBIU 105,5 1

Și duminică au fost organizate concursuri de Open, la care au fost înscriși cei mai buni sportivi de la categoriile competiției. Astfel, la Culturism Masters, trofeul Open i-a revenit lui Sebastian Văsuț, câștigătorul categoriei 80kg, la Bikini-Fitness, a fost declarată câștigătoare Alexandra Prutianu, ocupanta primului loc la categoria 166csm, iar la Culturism Openul a fost cucerit de Bela Kokeny, câștigătorul categoriei 100kg.

 

Și în acest an Grand Prix Pro Nutrition a oferit concurenților premii în valoare totală de peste 100.000 de lei, la care s-au adăugat premii în produse Pro Nutrition, iar la concursurile de Open premierile au fost suplimentate cu premii în eruo oferite de partenerii Pro Nutrition din Arabia Saudită.

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

1 Comentariu
  1. x spune

    E bine că s-au pus „toate” pozele, ca sa nu mai zic că ați sărit peste o categorie la filmare. Nu mi-o băgati pe aia cu probleme tehnice, suntem in 2016, nu ’96. 🙂

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.