Iașiul a dat lovitura pe Cluj Arena

0 17

csms iasi

Universitatea Cluj a pierdut cu 2-0 partida de pe teren propriu cu CSMS Iași din etapa 31 a Ligii 1, aceasta fiind cea mai severă înfrângere a ardelenilor pe teren propriu din era Ganea. Ambele goluri au fost marcat de ieșeni înainte de pauză, dar clujenii n-au putut reveni în repriza a doua deși au jucat în superioritate numerică.

Ieșenii aveau neapărat nevoie de victorie în deplasarea de la Cluj, pentru a mai spera să se salveze de la retrogradare, astfel că, formația condusă de Sorin Cârțu s-a pus imediat pe treabă.

Oaspeții au împins tot mai hotărât jocul spre poarta ardelenilor, iar în minutul 21 Iașiul a deschis scorul. Țigănașu a prins un șut de excepție de la 25 de metri lateral stânga, torpila ducându-se imparabil în diagonală, fără nicio șansă pentru Niculescu.

Clujenii au încercat să revină cât mai repede în joc și au echilibrat în scurt timp disputa, Ciupe având o mare șansă de egalare în minutul 41, când șutul lui s-a dus puțin peste poartă.

Moldovenii au dus însă scorul la 2-0 în minutul 43, în urma unei faze superbe. Țigănașu a servit în fața porții pentru Pătulea, iar acesta a reluat calm cu latul din centrul careului mic.

Repriza a doua a fost controlată mai mult de gazde, elevii lui Ionel Ganea profitând și de faptul că ieșenii au rămas în inferioritate numerică, după eliminarea lui Mihălăchioaie în minutul 52.

Intrat după pauză, Janos Szkeley a înviorat ofensiva șepcilor roșii, a produs mai mult deranj în zona careului advers, dar apărarea ieșeană a scăpat de fiecare dată cu bine.

Echilibrul numeric s-a restabilit în prelungirile meciului, după ce Bucșă a văzut al doilea galben pentru simulare și a fost eliminat.