Înfrângere pentru U Cluj la ultimul meci pe Cluj Arena

0 29

universitatea cluj - cluj arena

Universitatea Cluj a pierdut cu 2-4 meciul disputat pe teren propriu cu Petrolul Ploiești, ultimul al șepcilor roșii în acest sezon și în Liga 1 pe Cluj Arena.

Petrolul a avut un start excelent de meci, iar la șase minute de începutul partidei a deschis scorul prin Gheorghe Grozav. Echipa oaspete a continuat să domine copios în fața unei echipe pierdute a Universității, minutul 25 aducând al doilea gol al oaspeților. De această dată, Grozav a centrat puternic din alergare de pe stânga, iar Bokila a reluat din plonjon cu capul pentru 2-0.

Văzând că echipa sa este nu face față, Ionel Ganea nu a mai așteptat pauza și a făcut două modificări încă din prima repriză, Szilagy și Tony Nwakaeme fiind trimiși în teren.

Șepcile roșii au revenit cu o altă atitudine de la vestiare, mutările efectuate modificând aspectul jocului. Startul reprizei secunde a fost dominat de Universitatea o bună perioadă de timp, însă, deși și-a creat numeroase ocazii de gol, formația ardeleană nu a reușit să concretizeze pe tabelă.

Cei care au înscris au fost tot petroliștii, Sauvadet marcând pentru 3-0 la scurt timp după ce a intrat pe teren. Abia cu 10 minute înainte de final au reușit și gazdele să înscrie, Buleică reluând în plasă din apropiere pasa de pe stânga primită de lan Tony.

Petrolul a refăcut însă diferența de două goluri, la capătul unui contraatac construit de Bokila și finalizat de Mojica, pentru ca scorul final să fie stabilit în minutul 89 de reușita superbă a lui Adrian Borza, care a înscris al doilea gol al clujenilor cu un șut magnific de la aproape 40 de metri.

Universitatea Cluj: V. Niculescu – Ciupe (Borza ’82), Ninu, Raţiu (Szilagyi ’37), Nicola – Bucşă, Ad. Popa II – Buleică, Hidişan, J. Szekely – Apostu (Tony ’37). Antrenor: Ionel Ganea

Petrolul: Bornescu – Alcenat, Geraldo, I. Neag, Guiherme – Mustivar, Mojica – Gh. Grozav, Boudjemaa (Sauvadet ’68, Renan ’78), Hamza (Hoban ’62) – Bokila.Antrenor: Cosmin Contra

Cartonaşe galbene: Ciupe ’62 / Alcenat ’67

Meciul a fost arbitrat de Alexandru Tudor, ajutat de Octavian Şovre şi Iulian Radu. Rezervă a fost Paul Unimătan.

Observatori au fost Nicolae Marodin şi Florin Bătrânu.