Înfrângere rușinoasă pentru U Cluj în startul returului

0 18

U Cluj-ASA Targu Mures

Universitatea Cluj a clacat încă din startul returului de campionat din Liga 1, fiind învinsă cu 3-0 pe teren propriu de ASA Târgu Mureș.

Oaspeții au venit cu gânduri mari pe Cluj Arena, iar asta s-a văzut încă din prima jumătate de oră de joc, când Târgu Mureș a deschis scorul din penalty prin N’Doye. La această fază, Gravenberch a fost eliminat de Sebastian Colțescu, astfel că ”studenții” s-au văzut nevoiți să joace în inferioritate până la finalul meciului.

Cu un om mai puțin pe teren, clujenii au semnat o singură ocazie în prima repriză, cea din minutul 45, când Raul Costin a tras mult peste poartă din pasa lui Kovacs.

Mureșul a dominat ostilitățile și după pauză, când a presat mai mult poarta apărată de Panagopoulos, iar după două ratări uriașe ale lui Voiculeț și Bumba, cei doi combină perfect în minutul 77 și duc scorul la 0-2.

Ultimul minut din timpul regulamentar de joc a adus al treilea gol al mureșenilor, tot din penalty, tabela fiind închisă la 0-3 de la punctul cu var de Hora.

Echipele de start:

U Cluj: Panagopoulos – Jovanovic, Skvorc, Gravenberch, Bambara – Ceppelini, Costin, van den Broek – Zijler, Lemnaru, Mengolo

Antrenor: George Ogăraru

ASA: Stăncioiu – Feussi, Bejan, Constantin, Sepsi – N’Doye, Mureșan – Hora, Voiculeț, Manolov – Goga

Antrenor: Liviu Ciubotariu