Larisa Iordache a câștigat medalia europeană de argint la sărituri

0 27

După medalia de argint câștigată vineri în concursul de individual compus de la Campionatele Europene de gimnastică de la Moscova, gimnasta română Larisa Iordache a câștigat o medalie de argint și în finala de sâmbătă de la sărituri.

Larisa a obținut o medie de 14.466, fiind la egalitate pe poziția a doua cu sportiva olandeză Noel van Klaveren. Medalia de aur a fost câștigată de elvețianca Giulia Steingruber, care a obținut o medie de 14.750.

Prima săritură a Larisei Iordache a fost notată cu 14.900, iar a doua cu 14.033.

Tot sâmbătă, Flavius Koczi s-a clasat pe locul 4 în finala de la sol. Gimnastul român a ratat podiumul deoarece pe prima poziție s-au clasat doi sportivi, astfel că s-a mai acordat doar medalia de bronz în finala masculină de la sol.