Larisa Iordache a luat argintul la Europeanul de gimnastică de la Moscova

0 116

Gimnasta română Larisa Iordache a câștigat medalia de argint în concursul de individual compus la Campionatul European de gimnastică ce se dispută în aceste zile la Moscova. Românca a pierdut medalia de aur la ultimul aparat, paralelele.

Prima zi a finalelor Campionatului European de gimnastică de la Moscova a adus și prima medalie pentru delegația României. Larisa Iordache s-a clasat a doua în concursul de individual compus, după sportiva țării gazdă Aliya Mustafina.

Rusoaica a obținut un total de 59.032, în timp ce Larisa Iordache a obținut 58.432. Locul al treilea al podiumului a fost ocupat de o altă rusoaică, Anastasia Grishina (57.932), care a fost urmată de românca Diana Bulimar, cu 57.065.

Larisa Iordache a condus concursul până aproape de final, ultimul aparat fiind cel care a coborât-o pe poziția a doua. Gimnasta noastră a obținut doar 13.833, în timp ce Mustafina a scos la același aparat 15.133.