Larisa Iordache, aur la sărituri la Cupa Mondială de la Doha – VIDEO

0 35

Larisa Iordache a cucerit medalia de aur în finala de la sărituri, la Cupa Mondială de la Doha, competiție dotată cu premii totale de 50.000 de dolari.

Larisa Iordache a fost notată cu 14.575 la prima săritură şi cu 14.100 la cea de-a doua, iar cu o medie de 14.337 a cucerit medalia de aur în finală. Medalia de argint a revenit slovenei Teja Belak (14.100), iar cea de bronz sportivei Wong Hiu Ying Angel (Hong-Kong, 13.812).

Gimnasta română este calificată şi în finalele de la sol și bârnă, care se vor desfășura vineri. De asemenea, în finalele de vineri pe aparate vor mai lua startul Diana Bulimar (sol şi bârnă), Andrei Muntean (sărituri) şi Marius Berbecar (paralele).