România este vicecampioană europeană la tenis de masă

0 16

romania tenis de masa

România a întâlnit Germania în finala Campionatului European la tenis de masă. Fetele noastre au avut de înfruntat o echipă feminină a Germaniei formată din nu mai puțin de patru chinezoaice naturalizate, antrenoarea nemțoaicelor fiind tot din China. Someseanul.ro a transmis LIVE meciurile.

LIVE

Daniela Dodean – Han Ying 2-3 (11-9, 8-11, 11-6, 6-11, 6-11)

Bernadette Szocs – Shan Xiaona 2-3 (6-11, 11-9, 12-10, 1-11, 9-11 )

Elizabeta Samara – Han Ying 2-3 (11-9, 6-11, 11-8, 10-12, 5-11)

Daniela Dodean – Kristin Silbereisen 3-1 (11-8, 8-11, 12-10, 12-10)

MECIUL 1 Daniela Dodean – Kristin Silbereisen 3-1

Finala a fost deschisă de meciul dintre Daniela Dodean și Kristin Silbereisen. Românca a luat primul set cu 11-8, nemțoaica a egalat cu același scor la seturi, pentru ca apoi Dodean să ia setul trei cu 12-10, același scor cu care s-a impus și în setul 4 și a câștigat meciul.

MECIUL 2 Elizabeta Samara – Han Ying 2-3

Al doilea meci le-a avut la masă pe Elizabeta Samara și Han Ying, jucătoare chinezoaică naturalizată de Germania. Samara a părut că are meciul în mână, a câștigat primul set cu 11-9, însă a pierudt la 6 setul al doilea. Eliza a câștigat setul 3 cu 11-8, dar l-a cedat pe al patrulea cu 12-10 la mare luptă, pentru ca ultimul set să fie câștigat la pas de reprezentanta Germaniei cu 11-5.

MECIUL 3 Bernadette Szocs – Shan Xiaona 2-3

După două meciuri România era la egalitate cu Germania, iar în meciul 3 au intrat la masă Bernadette Szocs și Shan Xiaona, o altă sportivă naturalizată. Chinezoaica s-a impus cu 11-6 în primul set, însă românca a revenit și s-a impus în setul 2 cu 11-9. O revenire spectaculoasă a avut românca și în setul trei, după ce a salvat o minge de set și s-a impus cu 12-10. În setul al patrulea, Szocs a cedat total și a fost învinsă cu 11-1, scor cu care Germania a egalat la seturi. Bernadette a revenit senzațional în ultimul set, a condus pe final, dar a fost egalată și apoi învinsă cu 11-9. S-a terminat 3-2 pentru Shan Xiaona, scor cu care Germania a preluat conducerea în finală.

MECIUL 4 Daniela Dodean – Han Ying 2-3

Daniela Dodean a revenit în luptă pentru România în meciul al patrulea, împotriva lui Han Ying, cea care a învins-o pe Elizabeta Samara. Dodean și-a adjudecat primul set cu 11-9, dar a pierdut parcă prea ușor al doilea set cu 11-8. Daniela a controlat perfect setul 3, câștigat cu 11-6, pentru ca nemțoaica să se impună apoi cu același scor și să egaleze la seturi. Tot 11-6, dar în favoarea nemțoaicei s-a încheiat și ultimul set, Germania câștigând astfel titlul european.

Româncele au câștigat medaliile de argint. În drumul spre finală, România a trecut în runda inaugurală cu greu de Ucraina (3-2), pentru a trece apoi mai ușor de Ungaria (3-0) și Rusia (3-0).