Debut cu victorie pentru Unirea Dej la volei în 2013

0 55

Unirea Dej a debutat cu victorie în returul campionatului, după victoria cu 3-1 în faţa Universităţii Cluj. Dejenii au arătat însă că nu au ieşit cu mintea din vacanţă, au fost şovăielnici şi în multe momente delăsători, dar au izbutit totuşi să se impună în faţa ultimei clasate din campionat.

Voleibaliştii dejeni au controlat cu uşurinţă primul set, dar au lăsat-o mai moale în setul al doilea. Şi-au pierdut concentrarea în atac, n-au mai blocat la fel de bine şi le-au permis clujenilor să revină. Universitatea a dat dovadă de tărie de caracter şi a profitat din plin de şansa oferită de oaspeţii ei, egalând la seturi după 25-21 în al doilea set.

În setul al treilea, Unirea a reuşit să se desprindă simţitor după primul time-out tehnic, a ajuns la 13-9 dar a slăbit iar presiunea şi a fost egalată la 13. „Nu putem juca aşa, fără să fim agresivi”, le-a spus Victor Lazăr elevilor săi la un time-out. Aceştia n-au ascultat însă şi nu s-au mai putut desprinde, Universitatea fiind în permanenţă în coastele dejenilor. Până la urmă, cu încurajările suporterilor, Unirea a apăsat acceleraţia şi şi-a adjudecat al treilea set la 22.

Cel mai disputat punct al setului al patrulea a fost cel dinaintea primului time-out tehnic. A fost şi cel mai lung schimb, câştigat până la urmă de gazde, care au preluat conducerea cu 8-7. „Este foarte important serviciul acuma”, le-a spus în time-out antrenorul clujenilor. Unirea a avut un uşor avantaj până la final, dar de fiecare dată când credea că se desprinde în câştigătoare, universitarii reveneau. Dejul s-a impus totuşi cu 25-21 şi a câştigat primul meci din acest an.

LIVE SCORE:

Set 4: 1-0, 2-2, 3-3, 5-5, 7-7, 8-7, 10-9, 12-12, 13-14, 14-16, 17-17 (time-out solicitat de Unirea), 17-20, 19-21, 20-23, 21-25. Unirea câştigă al treilea său set si meciul

Set 3: 0-1, 3-1, 4-4, 6-6, 8-7, 8-11 (time-out solicitat de clujeni), 9-13, 13-13, 14-15, 15-16, 17-17, 19-18, 20-19, 20-20, 20-22, 21-23, 22-25. Unirea se instalează din nou la conducere.

Set 2: 20-18, 21-20, 23-20, 25-21. U Cluj egalează situaţia la seturi.

Set 1: Unirea se impune cu 25-22 şi conduce cu 1-0 la seturi

În primul meci al returului, Dinamo a învins cu 3-1 pe Phoenix Şimleul Silvaniei.