LIVE VOLEI. Explorări Baia Mare – Unirea Dej 3-2 FOTO/VIDEO

0 24

Explorari Baia Mare-Unirea Dej 2014 (1)

Explorări Baia Mare întâlneşte în această după-amiază, de la ora 17, formaţia Unirea Dej. Partida, care se va disputa în Sala Sporturilor ”Lascăr Pană” din Baia Mare, contează pentru etapa a treia a Diviziei A1 la volei masculin. Someșeanul.ro transmite LIVE întâlnirea dintre cele două formații.

LIVE Explorări Baia Mare – Unirea Dej 3-2 (28-26, 22-25, 19-25, 25-22, 15-13)

SET 1: 0-1, 1-2,3-5, 5-6, 5-8,6-9, 8-11, 10-14, (time-out solicitat de Marius Botea), 12-16, 16-19, 18-22 (time-out solicitat de gazde), 20-22 (time-out solicitat de Unirea Dej), 23-24, 26-26, 28-26.

Un prim set controlat de Unirea Dej până aproape de final. Știința Explorări a tras tare la ultimele mingi, a anulat o minge de set a Unirii și a reușit să câștige in extremis prima rundă. Unirea are serioase probleme, Marius Dascălu jucând accidentat.

SET 2: 1-0, 4-3, 6-5, 7-7, 7-8, 7-10 (time-out solicitat de gazde), 10-12, 11-15, 11-16, 12-17, 14-19, 15-20, 15-21 (time-out solicitat de Știința Explorări), 18-23 (timp de odihnă cerut de Unirea Dej), 22-24 (al doilea time-out cerut de oaspeți), 22-25.

Știința a controlat startul setului al doilea, însă oaspeții au reușit să revină și au trecut în avantaj la primul time-out tehnic. Unirea a reușit chiar să se desprindă confortabil pe tabelă, și, în ciuda schimbărilor făcute de Marius Botea, antrenorul gazdelor, Unirea a egalat situația la seturi. Căpitanul Unirii, Marius Dascălu, a renunțat la bandajul de la picior și nu mai șchioapătă.

SET 3: 0-1, 2-2, 3-4, 7-5, 8-6, 8-9, 10-12, 11-13, 12-16, 13-18, 14-21 (două time-out-uri consecutive cerute de gazde) 14-22, 18-23 (time-out solicitat de Unirea), 19-25.

Știința a avut un ușor avantaj în prima parte a setului, însă, ca și în runda precedentă, Unirea a revenit, a egalat și a luat avans pe tabelă. Avantaj confortabil pentru oaspeți pe final de set și Unirea preia conducerea pe tabelă.

SET 4: 1-0, 3-1, 5-4, 7-5, 8-6,11-7 (time-out solicitat de Unirea Dej), 11-9, 12-10, 14-11, 16-12, 18-14, 19-14 (timp de odihnă solicitat de oaspeți), 19-16, 21-19 (time-out pentru Unirea Dej), 22-20, 22-21 (cer și gazdele un time-out), 25-22.

După un set controlat de la un capăt la celălalt, gazdele egalează situația generală pe tabelă. Unirea a avut șansa să se apropie de egalare în finalul setului, însă două servicii trimise în fileu au dus punctele de partea băimărenilor.

SET 5: 0-1, 0-3 (solicită time-out antrenorul gazdelor), 1-4, 4-4, 4-6 (încă un time-out al gazdelor), 5-6, 5-7, 7-8, 8-9, 10-9 (time-out Unirea Dej), 11-12, 13-13, 15-13.

Unirea a început bine dar a scăzut turația motoarelor pe parcurs. Gazdele s-au impus la limită după un meci extrem de echilibrat.

Meciul de astăzi a fost arbitrat de bucureștenii Bogdan Stoica și Benone Vișan, iar observator din partea Federației Române de Volei (FRV) este fi Vasile Dușa, din Zalău.

Uniriștii au două înfrângeri consecutive în acest început de campionat, 0-3 la Craiova și 0-3, acasă, cu Dinamo, în timp ce băimărenii au pierdut acasă cu Tomis Constanța (0-3) și au câștigat runda trecută la Piatra Neamț (3-1). În Cupa României, dejenii au trecut de Explorări Baia Mare și s-au calificat în sferturile competiției (mai multe detalii AICI).