Locul 12 pentru zălăuanca Cristina Casandra la europenele de atletism – VIDEO

0 30

cristina-casandra

Calificată ieri în finala cursei de 3000 de metri obstacole la Campionatul European de atletism de la Zurich, Cristina Casandra a terminat azi finala pe locul 12.

În vârstă de 37 de ani, sportiva din Zalău a terminat seria de calificare pe locul 8, cu timpul de 10:00:48, rezultat cu care s-a calificat în finala disputată pe Letzigrund Stadium din Zurich.

În finală, sportiva româncă a scos un rezultat mult mai bun, dar departe de podium. Cristina a terminat cursa de 3000 de metri obstacole în 9 minute, 55 de secunde și 42 de sutimi, rezultat cu care a prins locul 12 din 15 participante, una fiind descalificată.

Primul loc a fost ocupat de o reprezentantă a Germaniei, locul 2 a revenit Suediei, iar pe locul al treilea s-a calsat o sportivă din Spania.