Someșeanul.ro
Stiri de pe Valea Somesului

N-a oprit la semnalul polițiștilor, fiind urmărit în trafic. A încercat să scape, dar a fost prins

0 1.359

Poliţiştii Secţiei 6 Poliţie Rurală Năsăud, în timp ce desfăşurau activităţi de supraveghere şi control al traficului rutier pe Drumul Naţional 17C au efectuat un semnal de oprire unui autoturism în trafic. Întrucât şoferul vehiculului nu s-a conformat, continuându-şi deplasarea, poliţiştii au pornit în urmărirea acestuia.

După aproximtiv un kilometru, autoturismul urmărit de către poliţişti a părăsit partea carosabilă, şoferul abandonând vehiculul fiind la scurt timp prins.

Şoferul a fost identificat în persoana unui tânăr de 29 de ani, din Coşbuc. Verificările cu privire la acesta au indicat faptul că nu deţine permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.

Testările cu aparatul etilotest şi Drugtest au indicat rezultate negative.

În consecinţă, polițiștii din cadrul Secției 6 Poliția Rurală Năsăud, au întocmit un dosar penal cu privire la infracțiunea de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.

Totodată, în urma celor constatate, poliţiştii au dispus luarea măsurii reținerii pentru o perioadă de 24 de ore împotriva tânărului, acesta fiind introdus în Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă din cadrul I.P.J. Bistriţa-Năsăud.


Descoperă mai multe la Someșeanul.ro

Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.