O fază fixă a decis partida dintre Unirea Dej și Baia Mare. Află cine a fost la meci FOTO/VIEDO

0 35

Unirea Dej - FCM Baia Mare fotbal (8)

ACS FCM Baia Mare, liderul seriei a V-a din Liga a III-a, s-a impus la limită pe terenul Unirii Dej, scor 1-0. Partida disputată astăzi, cu începere de la ora 15, a contat pentru etapa a VIII-a.

În primele 20 de minute ploaia le-a pus mari probleme ambelor echipe astfel că nu s-au înregistrat prea multe ocazii de gol. În minutul 25, oaspeții au reușit să deschidă scorul în urma unei lovituri libere de la 25 de metri. Blaga a plonjat lângă bară, dar în zadar, balonul trimis de Pop oprindu-se în plasă. Cinci minute mai târziu Boroștean a primit excelent la marginea careului mare, dar șutul său cu stângul a lăsat de dorit, deși poziția i-a fost favorabilă. Sergiu Rus a șutat și el cu latul, de la 18 metri, fără succes pe tabela de marcaj. Până la pauză doar Gherman și-a mai încercat norocul de la 30 de metri, balonul a mers mult peste poarta dejenilor.

În partea secundă, Deac a trimis un șut-centrare în fața porții, dar Blaga a reținut cu multă siguranță. Minutele au trecut repede, iar uniriștii au sărit peste partea de construcție și au mizat doar pe mingi lungi trimise înspre atacanți. În minutul 66, Ciprian Pop a șutat de la 18 metri pe lângă poartă, la fel făcând și Ciprian Pop 10 minute mai târziu. Dejenii puteau egala prin Cristi Itu. Acesta a centrat de pe partea stângă, portarul băimărean ieșit din poartă fiind la un pas de o gafă monumentală. În prelungiri, Vasile Pop putea dubla avantajul formației sale, însă Blaga și-a salvat echipa după o paradă spectaculoasă. Meciul s-a încheiat cu victoria celor de la FCM Baia Mare, scor final 1-0.

Doi oaspeți de seamă au fost astăzi prezenți la meciul disputat pe Stadionul Municipal Dej. Este vorba despre fostul arbitru Marian Salomir și de Gheorghe Chivorchian, secretarul general al Federației Române de Fotbal (FRF).

FC Unirea Dej: 1. Blaga, 2. Cerquetani, 5. Pop V, 13. Bud, 3. Plaian, 18. Blaj, 6. Rus Sergiu, 10. Găbruș, 7. P. Bogdan, 19. Boroștean, 9. Moldovan. Rezerve: 22. Sabo, 12. Cocm 17. Pop Florin, 11. Pop Ciprian, 14. Itu Cristian, 20. Băieșu, 4. Sintulescu. Antrenor: Eusebiu Șuvagău.

FCM Baia Mare: 1. Bota, 23. Duruș, 21. Hodor, 25. Urs, 92. Gherman, 8. Giurgiu, 22. Popa, 7. Leonte, 94. Deac, 10. Pop Vasile, 20. Ardeleanu. Rezerve: 44. Cârlan, 11. Bogman, 13. Morar, 14. Der, 16. Avădanei, 18. Gherghel, 77. Hîmpea.