O nouă victorie pentru „U” Cluj. Lemnaru e golgeterul campionatului

0 385

ValiLemnaru

Universitatea Cluj a învins cu scorul de 1-0 formaţia Gaz Metan Mediaş şi îşi continuă seria excelentă de meciuri fără înfrângere. Întâlnirea din acestă după-amiază s-a disputat pe stadionul din Târgu Mureş.

În prima repriza, cele două formaţii şi-au împărţit atât posesia, cât şi puţinele ocazii. După numai o jumătate de oră de joc medieşenii au rămas în inferioritate numerică, englezul Robertson fiind eliminat după ce a văzut al doilea cartonaş galben.

Singurul gol al meciului s-a marcat în minutul 60. Târnăcop l-a deschis pe Lemnaru în careu, acesta a scăpat de marcaj şi l-a învins pe Pleşca cu un şut pe jos. Acelaşi fotbalist putea înscrie din nou cu 10 minute înainte de finalul partidei. Lemnaru a fost faultat în careul Gazului şi a primit penalty, însă execuţia lui a lăsat de dorit. Cu toate acestea, Valentin Lemnaru urcă pe prima poziţie în topul golgeterilor Ligii 1, la egalitate cu Eric şi Antal (toţi cu 11 reuşite).

Victoria cu Gaz Metan duce formaţia lui Teja pe locul 14, 27 de puncte, prima peste cele 4 poziţii retrogradabile.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.