O remiză cât o victorie pentru CFR Cluj în confruntarea cu ASA Tg. Mureș

0 26
cfr cluj - asa tg mures

CFR Cluj a terminat la egalitate, scor 2-2 (1-1), partida disputată vineri seara, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, în compania ocupantei locului secund în clasamentul Ligii 1.

Meciul, contând pentru etapa a 27-a a Ligii I de fotbal, a fost unul alert, cu ocazii de gol, dar și reușite de ambele părți.

Scorul a fost deschis de către clujeni, în minutul 9, prin congolezul Ferebory Dore, cu o lovitură de cap, după centrarea lui Ciprian Deac, însă oaspeții au egalat după alte 9 minute de joc, prin senegalezul Ousmane N’Doye, cu un șut din afara careului, care l-a surprins pe portarul Mihai Mincă. Clujenii au acuzat la această fază o poziție de ofsaid a lui Claudiu Voiculeț, aflat în poziție neregulamentară pe traiectoria mingii.

ASA Tg. Mureș a preluat conducerea pe tabelă în minutul 57, printr-o nouă reușită marca Ousmane N’Doye, care a înscris cu o lovitură de cap, însă egalarea a venit patru minute mai târziu din gheata francezului Gregory Tade, care a egalat cu un șut din afara careului.

CFR Cluj: Mincă – Jakolis, Larie, Carp, Camora – Vereş (Jazvici ’74), Muniru – Deac, Tade, Al. Păun (Tiago Lopes ’81) – Dore. Antrenor: Francisc Dican

ASA Târgu Mureş: Stăncioiu – Feussi, M. Constantin, Bejan, Sepsi – N’Doye (Goga ’76), Gorobsov – Zicu (Gonzalez ’69), Voiculet, Hora (Bumba ’58) – Manolov. Antrenor: Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene: Jazvici ’90+2 / Sepsi ’36, Feussi ’55, 65, Gonzalez ’90

Cartonaş roşu: Feussi ’65

Arbitri: George Găman George – Ovidiu Artene, Mircea Grigoriu – Florin Marcu, Florin Mazilu – Daniel Hulubei