Someșeanul.ro
Stiri de pe Valea Somesului

Percheziții la Primăria Dej: Fostul primar al Dejului, Ioan Petruț, l-a acuzat pe actualul primar de abuz în serviciu

1 5.177

Procurori și polițiști, însoțiți de echipaje de jandarmi, au descins în această dimineață la sediul Primăriei Dej și la domiciliile unor angajați ai primăriei, inclusiv edilul Costan Morar. Perchezițiile au fost derulate în cadrul unui dosar penal privind comiterea infracțiunii de abuz în serviciu.

Potrivit datelor aflate la dosarul cauzei, Primăria Dej a contractat în 2022 lucrări de pietruire a unor străzi din cartierul Sfântul Petru. Locuitorii de pe o stradă care nu era inclusă în proiectul respectiv l-au rugat pe primarul Costan Morar să intervină la firma care efectua lucrările pentru a pietrui și strada lor. Iar primarul s-a conformat, cerând societății care se ocupa de lucrări să realizeze nivelarea și pietruirea respectivei străzi, chiar dacă nu era inclusă în proiect, pentru ca abia ulterior să realizeze contractarea și plata lucrării. Primarul motiva la acea vreme că lucrările se vor desfășura mai rapid și vor fi terminate în aceeași zi, având în vedere că utilajele și materialele necesare lucrării erau deja la fața locului. Abia după terminarea lucrării a fost realizată contractarea acesteia, fapt care, consideră anchetatorii, contravine legii și reprezintă abuzul în serviciu ce este cercetat în acest dosar.

Având în vedere că nivelarea străzii respective și pietruirea acesteia au dus la înălțarea drumului, alți locuitori din zonă s-au aflat în situația de a nu mai putea pătrunde în propriile curți. Iar din acest moment a fost deschis, mai întâi pe cale civilă, un dosar împotriva Primăriei Dej

Ioan Petruț, fostul primar al municipiului Dej în perioada 1992-1996, este unul dintre cei care au fost parte civilă în acel dosar.

”Noi locuitorii care avem împrejurări în proximitatea străzii Tudor Arghezi am acționat în instanță Primăria pentru faptul că a permis înălțarea cotei străzii și deși ne-a răspuns în scris că o va readuce la cota inițială, nu a făcut-o. Ba mai mult a refuzat inclusiv să mai răspundă la telefon. Atunci noi 7 locuitori am acționat în instanță civilă primăria și AM AVUT CÂȘTIG DE CAUZĂ LA JUDECĂTORIA DEJ , în urma unei expertize judiciare, HOTĂRÂREA FIIND MENȚINUTĂ ÎN TOTALITATE DE CĂTRE TRIBUNALUL CLUJ”, a precizat pentru Someșeanul.ro Ioan Petruț.

Acesta a mai adăugat că ”Primăria a refuzat să pună în aplicare hotărârea, iar noi am cerut executarea silită. Primăria a deschis un dosar prin care cere executarea silită pe motiv că ar fi executat lucrările necesare readucerii străzii la cota inițială. La acest dosar au atașat acel contract și procesul verbal de recepție a unor lucrări care noi nu le-am văzut niciodată. Am depus plângere și am fost audiați toți vecinii implicați în dosar și se pare că nimeni nu a văzut nici măcar un utilaj trecând pe acolo. Da eu am solicitat luni la judecătorie să analizeze de ce durează atât de mult soluționarea plângerii. Odată cu dovedirea faptului că nu s-au făcut lucrări, Judecătoria ar trebui să le respingă cererea de oprire a executării silite . Deci 7 locuitori ai străzii suntem parte în dosar. Deci până acum peste tot noi locuitorii am avut câștig de cauză. Nu v-am răspuns și nu vă voi răspunde pentru că nu știu ce pot să divulg din dosar. În opinia mea nu este vorba numai despre cazul nostru, care cred că se poate elucida într-o perioadă scurtă de timp, probabil sunt și altele.”

În data de 17 decembrie 2024, Judecătoria Dej a admis cererea de confirmare a redeschiderii urmăririi penale:

”Solutia pe scurt: În temeiul art. 335 alin. 4 C.proc.pen. admite cererea de confirmare a redeschiderii urmăririi penale formulată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Dej. Constată legalitatea şi temeinicia ordonanţei prim-procurorului nr. 18/II/2/2024 din data de 18.11.2024 şi confirmă redeschiderea urmăririi penale dispusă prin ordonanţa de mai sus privind dosarul nr. 531/P/2023 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Dej, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de abuz în serviciu, prevăzută şi pedepsită de art. 297 alin.1 Cod penal.”

Având în vedere că cercetările în acest caz au fost tergiversate, Ioan Petruț a depus în urmă cu două zile, adică în 26 mai 2025, o contestație durată proces, în dosarul 532/189/P/2023, iar azi procurorii și polițiștii au descins la Primăria Dej pentru a continua cercetările.

”Eu am ținut permanent legătura cu avocatul la rugămintea vecinilor, iar luni fiind revoltați că nu se mai termină odată mi-au cerut (rugat) și așa am decis să cer în nume propriu Judecătoriei să analizeze de ce durează atât de mult cercetările. Lucru care l-am făcut în nume propriu deoarece altfel trebuia procură pentru ei”, a mai explicat Ioan Petruț.

Oamenii legii au efectuat percheziții atât în birourile instituției, inclusiv biroul primarului Costan Morar, cât și la locuința acestuia. De asemenea, s-au mai făcut percheziții și au fost ridicate probe de la locuința unuia dintre consilierii personali ai primarului, la domiciliile altor angajați, dar și la sediul firmei Urișoreana, cea care ar fi contractat lucrările de reabilitare străzi cercetate în acest dosar.

Deocamdată, atât purtătorul de cuvânt al Primăriei Dej, cât și organele de cercetare s-au ferit să facă publice comentarii sau să aducă lămuriri în acest caz.

Astăzi, la ora 14, consilierii locali dejeni erau convocați pentru ședința ordinară a Consiliului Local Dej, însă au fost informați că, din cauza perchezițiilor aflate în derulare, ședința a fost reprogramată pentru vineri, 30 mai, tot de la ora 14.


Descoperă mai multe la Someșeanul.ro

Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

  1. Romulus Ban spune

    O singura intrebare: E Someseanul sponsorizat sub orice forma de Primaria Dej?

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.