Performanță istorică! Naționala de tineret a României, calificată la Campionatul European de fotbal

1 124

Echipa naţională de tineret a României a învins, marţi, la Ploieşti, cu scorul de 4-0 (3-0), reprezentativa Liechtensteinului, în Grupa a VIII-a a preliminariilor, calificându-se după mai bine de 20 de ani la turneul final al Campionatului European „under 21”, ediţia din 2019 urmând a avea loc în Italia şi San Marino.

Selecţionata de tineret a României s-a calificat la Campionatul European de fotbal Under-21 din 2019, după ce a învins echipa Liechtensteinului cu scorul de 4-0 (3-0), marţi seara, pe stadionul ”Ilie Oană” din Ploieşti, în ultimul său meci din Grupa a 8-a a preliminariilor.

România U21 le-a creat probleme încă din primele minute ale partidei jucătorilor din naţionala Liechtenstienului. Ianis Hagi şi George Puşcaş au ameninţat poarta rivalilor, iar primul gol nu a întârziat să apară.

Dintr-o centrare a lui Ianis, Paşcanu a plonjat, a ratat întâlnirea cu balonul, dar Puşcaş a fost acolo şi a împins mingea în plasă pentru 1-0. Tricolorii mici au continuat asediul în jumătatea adversă, iar România şi-a dublat avantajul. În minutul 25, Hagi Jr. şi-a trecut în cont un gol, dintr-o lovitură liberă executată impecabil de la 20 de metri. Decarul echipei naţionale a trimis direct sub transversală, iar mingea a muşcat bara, după care a picat în poartă. La pauză, România U21 a intrat cu 3 goluri marcate. George Puşcaş a reuşit dubla. Atacantul lui Palermo a ajuns la patru goluri marcate contra ultimei clasate, în această campanie. Este golul cu numărul 40 încasat de Liechtenstein în cele zece jocuri din campania de calificare.

În repriza a doua, Adrian Petre, intrat pe teren în locul lui Andrei Ivan, a stabilit scorul final, 4-0 pentru România U21 şi astfel tricolorii mici au câştigat biletul pentru turneul final, care se va desfăşura în vara anului 2019, în Italia şi San Marino.

România a mai participat o dată la CE „under 21”, în 1998, când a organizat turneul final şi a ocupat locul 8, ultimul.