Performanță istorică: Simona Halep a câștigat turneul de la New Haven

0 23

simona-halep

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, locul 23 WTA, a câştigat turneul de la New Haven (SUA), după ce s-a impus în finala cu Petra Kvitova (Cehia), numărul 9 WTA şi a treia favorită turneului, scor 6-2, 6-2.

Acesta e primul titlu din categoria Premier cîştigat de Simona Halep. Ea s-a mai impus anul acesta la Nurnberg, Hertogenbosch şi Budapesta.

Pentru performanţa sa, Simona Halep a fost recompensată cu 117.000 de dolari şi 470 de puncte WTA.

Cu acest rezultat, Simona Halep intră în primele 20 de tenismene ale lumii, ocupând locul 19 în clasamentul WTA. Doar alte trei românce au mai reușit în istorie să intre în top 20 în tenisul feminin: Virginia Ruzici, Irina Spârlea și Ruxandra Dragomir.