Itu sarbatori

Prima victorie pentru CFR Cluj în era Grigoraș

0 26

cfr cluj penalty fotbal

CFR Cluj a înregistrat a doua victorie din acest sezon al Ligii 1, prima de când Petre Grigoraș este la cârma echipei, după ce a învins cu 1-0 pe teren propriu pe Corona Brașov.

Ploaia torențială ce s-a abătut asupra Clujului, mai ales înainte de startul meciului, a dat ceva bătăi de cap celor două echipe. Terenul îmbibat de apă a pus probleme jucătorilor, astfel că meciul nu a avut prea multe de oferit.

Singurul gol al meciului a fost marcat de nigerianul Derick Ogbu, în minutul 18, după o pasă venită de la Batin. Acesta a fost și el aproape de gol înainte de pauză, însă portarul Marc a salvat Brașovul.

Tot Marc a limitat proporțiile scorului cu un sfert de oră înainte de final, când șutul deviat al lui Voiculeț a fost scos cu o paradă de zile mari de portarul oaspeților.

Brașovenii au avut o mare șansă să plece cu un punct din Gruia, după ce a obținut un penalty în minutele de final, însă Mincă și-a salvat echipa la execuția slabă a lui Neacșa. În urma acestei victorii, CFR Cluj urcă pe locul 11 în clasament, cu 8 puncte acumulate în acest sezon.

CFR Cluj: 32 Minca – 2 Velayos, 24 Rada, 13 Piccolo, 45 Camora – 7 Deac, 40 Obiora, 30 Pedro (Djokovic 54′) – 5 Voiculet, 29 Batin (Costea 66′), 18 Ogbu (Tade 80′)
Rezerve: 96. Began – 6. Brandao, 8. Sepsi, 10. Fl. Costea, 15. Tade, 23. Djokovic, 48. Muniru
Antrenor: Petre Grigoras

Corona: 1 Marc – 26 Martac, 25 Fl. Ilie, 15 Damian, 29 D. Bogdan (Burlacu 46′) – 22 Braganca (Popa 82′) – 8 Dalbea (cpt), 20 Vl. Munteanu, 7 Neacsa, 10 Olariu (Marcos 64′) – 27 Chirciu
Rezerve: 28. Amadio – 4. Burlacu, 5. R. Stanescu, 16. Vastag, 17. H. Popa. 21. Stere, 30. Marcos Antrenor: Nicolae Manea

Cartonase galbene: Rada 33′, Djokovic 90+1’/ Munteanu 10′, Dalbea 11′, Fl. Ilie 67′, Burlacu 86′

Arbitri: Catalin Gaman (Craiova); Asistenti: Sabin Stroe (Pitesti) si Iulius Timar (Marghita)