Someșeanul.ro
Stiri de pe Valea Somesului

Primarul Dejului explică problema alimentării cu apă în municipiu – VIDEO

0 933

Primarul municipiului Dej explică, printr-un comunicat de presă, cauza avariei care a lăsat municipiul fără apă potabilă timp de aproape 2 zile.

”Din păcate o situație de nedorit a afectat municipiul Dej, astfel încât astăzi ne aflăm în a doua zi în care avem probleme cu alimentarea cu apă. Situația se datorează unor lucrări efectuate de Compania de Apă Someș S.A pentru cuplarea  localității Nima la conducta magistrală, lucrări făcute necorespunzător și fără responsabilitate, de către firma  Boccardo, care a executat lucrarea, iar alimentarea cu apă a întregului oraș a fost oprită”, a transmis Costan Morar.

Primarul municipiului Dej spune că ”În aceste condiții a fost nevoie de intervenție, am făcut tot ceea ce a depins de mine,  am luat legătura cu Compania de apă pentru a vedea exact care este situația, am fost în teren până azi noapte la zona de cuplare, am solicitat continuarea lucrărilor pentru remedierea defecțiunii, lucru care s-a reușit parțial astfel încăt astăzi dimineață, în zonele joase ale municipiului era apă la presiune scăzută.

Lipsa apei a continuat  însă, în zonele înalte, fiind afectate și unități de învățământ, de aceea am luat legătura la prima oră cu pompierii, cu firma Samus, am mobilizat echipe din cadrul Primăriei pentru a distribui apă în grădinițele și școlile afectate, la această oră echipele fiind în teren pentru distribuirea apei.

Se lucrează în continuare la remedierea problemei la zona de cuplare cu magistrala, iar potrivit Companiei de Apă, pentru efectuarea corespunzătoare a cuplajului va fi întreruptă alimentarea totală cu apă și în zonele în care este alimentare cu  presiune scăzută”.

”Sper ca astăzi să fie rezolvată această problemă și să fie reluată alimentarea cu apă, însă nu este normal ce s-a întâmplat, din cauza lipsei de profesionalism și responsabilitate a unei firme care nu avea voie să intervină la o asemenea lucrare, fără să o pregătească corespunzător lucrarea, a rămas un oraș întreg fără apă”, a mai spus primarul Dejului.

 

Primește notificări în timp real pe dispozitivul tău, abonează-te acum.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More