Someșeanul.ro
Stiri de pe Valea Somesului

Programul complet al EURO 2020. Când se joacă fiecare meci

0 181

UEFA a renunţat în aprilie la oraşele Bilbao şi Dublin, aflate iniţial pe lista de 12 gazde ale turneului final EURO 2020 programat în acest an între 11 iunie şi 11 iulie.

Dublin și Bilbao care nu au putut oferi garanţiile cerute de forul fotbalistic european în legătură cu prezenţa spectatorilor și au fost excluse de pe listă, potrivit Agerpres.

Meciurile prevăzute iniţial la Dublin se vor juca la Londra şi Sankt Petersburg, în timp ce Bilbao a fost înlocuit de Sevilla pentru a găzdui meciurile programate în Spania.

Cele 11 oraşe gazdă ale EURO 2020: Bucureşti (România), Baku (Azerbaidjan), Copenhaga (Danemarca), Londra (Anglia), Munchen (Germania), Budapesta (Ungaria), Roma (Italia), Amsterdam (Olanda), Sankt Petersburg (Rusia), Glasgow (Scoţia), Sevilla (Spania).

Tragerea la sorţi a grupelor pentru turneul final Euro 2020 a avut loc la Bucureşti, în noiembrie 2019. Iată cum arată grupele:

Grupa A (Roma / Baku): Turcia, Italia, Țara Galilor, Elveția

Grupa B (Copenhaga / St Petersburg): Danemarca, Finlanda, Belgia, Rusia

Grupa C (Amsterdam / București): Olanda, Ucraina, Austria, Macedonia de Nord

Grupa D (Londra / Glasgow): Anglia, Croația, Scoția, Cehia

Grupa E (Sevilla / St Petersburg): Spania, Suedia, Polonia, Slovacia

Grupa F (München / Budapesta): Ungaria, Portugalia, Franța, Germania

Grupa A

11 iunie: Turcia – Italia (Stadionul Olimpic din Roma)
12 iunie: Ţara Galilor – Elveţia (Stadionul Olimpic din Baku)
16 iunie: Turcia – Ţara Galilor (Stadionul Olimpic Baku)
Italia – Elveţia (Stadionul Olimpic Roma)
20 iunie: Elveţia – Turcia (Stadionul Olimpic Baku)
Italia – Ţara Galilor (Stadionul Olimpic Roma)

Grupa B

12 iunie: Danemarca – Finlanda (Parken Stadium Copenhaga)
Belgia – Rusia (Gazprom Arena Sant Petersburg)
16 iunie: Finlanda – Rusia (Gazprom Arena Sankt Petersburg)
17 iunie: Danemarca – Belgia (Parken Stadium Copenhaga)
21 iunie: Rusia – Danemarca (Gazprom Sankt Petersburg)
Finlanda – Belgia (Gazprom Arena Sankt Petersburg)

Grupa C

13 iunie: Austria – Macedonia de Nord (Arena Naţională Bucureşti)
Olanda – Ucraina (Johan Cruyff Arena Amsterdam)
17 iunie: Ucraina – Macedonia de Nord (Arena Naţională Bucureşti)
Olanda – Austria (Johan Cruyff Arena Amsterdam)
21 iunie: Macedonia de Nord – Olanda (Johan Cruyff Arena Amsterdam)
Ucraina – Austria (Arena Naţională Bucureşti)

Grupa D

13 iunie: Anglia – Croaţia (Wembley Stadium Londra)
14 iunie: Scoţia – Cehia (Hampden Park Glasgow)
18 iunie: Croaţia – Cehia (Hampden Park Glasgow)
Anglia – Scoţia (Wembley Stadium Londra)
22 iunie: Croaţia – Scoţia (Hampden Park Glasgow)
Cehia – Anglia (Wembley Stadium Londra)

Grupa E

14 iunie: Polonia – Slovacia (Gazprom Arena Sankt Petersburg)
Spania – Suedia (La Cartuja Sevilla)
18 iunie: Suedia – Slovacia (Gazprom Arena Sankt Petersburg)
19 iunie: Spania – Polonia (La Cartuja Sevilla)
23 iunie: Slovacia – Spania (La Cartuja Sevilla)
Suedia – Polonia (Gazprom Sankt Petersburg)

Grupa F

15 iunie: Ungaria – Portugalia (Puskas Arena Budapesta)
Franţa – Germania (Allianz Arena Munchen)
19 iunie: Ungaria – Franţa (Puskas Arena Budapesta)
Portugalia – Germania (Allianz Arena Munchen)
23 iunie: Portugalia – Franţa (Puskas Arena Budapesta)
Germania – Ungaria (Allianz Arena Munchen)

Optimile de finală (26-29 iunie) sunt programate pe arenele Johan Cruyff, Wembley (două partide), Puskas Arena, La Cartuja, Parken Stadium, Arena Naţională şi Hampden Park.

Sferturile (2-3 iulie) au loc pe Gazprom Arena, Allianz Arena, Stadionul Olimpic din Baku, Stadionul Olimpic din Roma.

Semifinalele se dispută pe 6 şi 7 iulie pe Wembley Stadium, iar finala are loc pe 11 iulie tot pe Wembley.

Ce meciuri se vor juca la București

Bucureştiul este unul dintre oraşele pe care vor avea loc meciurile de la EURO 2020. Capitala României va găzdui trei partide în cadrul Grupei C şi una în faza optimilor de finală.

Astfel, pe Arena Naţională sunt programate meciurile Austria – Macedonia de Nord (13 iunie, ora 19:00), Ucraina – Macedonia de Nord (17 iunie, ora 16:00), Ucraina – Austria (21 iunie, ora 19:00), toate în Grupa C, precum şi partida din optimi care va opune câştigătoarea Grupei F şi formaţia clasată pe locul al treilea într-una din grupele A, B sau C (28 iunie, ora 22:00).

Primește notificări în timp real pe dispozitivul tău, abonează-te acum.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More