Recital de goluri în Unirea Dej – Sănătatea Cluj 3-5 – FOTO/VIDEO

0 33

FOTBAL Unirea Dej - Sanatatea Cluj 3-5

Spectatorii prezenți vineri după-amiaza în tribunele stadionului municipal din Dej nu au avut de ce regreta alegerea făcută. Unirea Dej și Sănătatea Cluj au oferit un meci plăcut, jucat pe contre, și cu multe goluri care au contribuit la spectacolul fotbalistic.

Partida contând pentru etapa a 24-a a seriei a V-a din Liga a III-a a început cu oaspeții în ofensivă, iar în minutul 14 Dolha a deschis scorul pentru clujeni cu un șut de senzația din apropierea mijlocului terenului.

Replica dejenilor a venit la jumătatea primei reprize, când Cristi Itu a restabilit egalitatea pentru Unirea Dej, care a trecut apoi în avantaj pe tabelă prin reușita lui Pocol din minutul 39.

Sănătatea a restabilit imediat echilibrul pe tabela de marcaj, în minutul 40 Severin stabilind și scorul la pauză, 2-2.

O galerie nu foarte numeroasă, dar destul de gălăgioasă i-a însoțit pe ”virușii verzi” de la Cluj-Napoca, în a doua repriză, contribuind la un joc mult mai susținut al Sănătății, care a și reușit să se desprindă decisiv pe tabelă.

Mai întâi, Cristea a dus oaspeții din nou în avantaj printr-un penalty transformat de Cristea în minutul 48. Dejenii au egalat din nou 10 minute mai târziu, Pocol reușind dubla din pasa lui Găbruș.

Mai proaspătă și mai concentrată în faza de atac și la finalizare, Sănătatea a dat loviturile de grație în minutele 61 și 76, când Dolha l-a învins din nou pe Blaga, trecându-și în cont hattrick-ul în acest meci de pomină.

S-a încheiat 3-5, scor cu care Unirea Dej rămâne în continuare ”lanterna roșie” a clasamentului seriei a V-a, iar etapa viitoare va face deplasarea la Reghin.