Remiză albă în duelul Clujului din Cupa României

0 36
FOTBAL:CFR 1907 CLUJ NAPOCA- FC UNIVERSITATEA CLUJ, CUPA ROMANIEI TIMISOREANA(4.03.2015)

CFR Cluj și Universitatea Cluj au terminat la egalitate, scor 0-0, prima manșă a semifinalei Cupei României, disputată pe stadionul din Gruia.

Meciul a fost unul care a arătat mai mult o luptă surdă pentru posesie, decât fotbal, astfel că ocaziile de gol și fazele de poartă au fost puține.

Asta, deși Universitatea Cluj a jucat în superioritate numerică încă din minutul 9 de joc, când Cornel Ene a fost eliminat de la CFR Cluj după un fault în suprafața de pedeapsă asupra lui Lemnaru.

La aceeași fază, arbitrul Robert Dumitru a acordat lovitură de la 11 metri pentru Universitatea Cluj, executată de Lemnaru, însă apărată de Mincă.

Un sfert de oră mai târziu, ”șepcile roșii” au fost din nou foarte aproape de deschiderea scorului, însă Ceppelini a trimis mingea în transversala porții alb-vișiniilor, cu o execuție din lovitură liberă.

CFR Cluj a avut și ea o ocazie de a modifica tabela demarcaj, în urma unei acțiuni inițiate de Ciprian Deac și finalizată de Chanturia, al cărui șut a ocolit de puțin poarta apărată de Veselovsky.

Dacă în prima repriză cele două echipe s-au mai apropiat de poarta adversă, în repriza a doua ocaziile au lipsit cu desăvârșire, astfel că meciul s-a încheiat fără gol marcat.

Rămâne ca echipa calificată în finala Cupei României să se decidă în meciul retur, programat pe Cluj Arena în 1 aprilie.

CFR Cluj: Mincă – Jakolis, Larie, Ene, Lopes – Muniru – Deac, Chanturia (Păun ’83), Carp – Tade, Jazvic. Antrenor: Eugen Trică

Universitatea Cluj: Veselovsky – Jovanovici, Skvorc, Neag, Ciupe – Raul Costin, Ceppelini, Kovacs – Viveiros (Calcan ’69), Morar (Gravenberch ’73), Lemnaru (Castillion ’62). Antrenor: Adrian Falub

Cartonaşe galbene: Chanturia ’49, Lopes ’57, Larie ’87 / Raul Costin ’35, Kovacs ’68

Meciul a fost arbitrat de Robert Dumitru, ajutat de asistenţii Vladimir Urzică şi George Neacşu, de asistenţii suplimentari Cristian Balaj şi Ovidiu Haţegan, arbitru de rezervă fiind desemnat Imre Bucsi.

Observatorii întâlnirii de la Cluj au fost Patriţiu Abrudan şi Aurel Ionescu.