Someșeanul.ro
Stiri de pe Valea Somesului

Risc ridicat de avalansa in zona montana din Bistrita

0 371

Serviciul Salvamont Bistrita-Nasaud semnaleaza faptul ca in zonele montane ale judetului exista un risc ridicat de producere a avalanselor de zapada, din cauza conditiilor meteorologice din ultimele zile.

”Datorita cantitatilor ridicate de zapada proaspata depusa in ultimul interval de timp se recomanda tuturor turistilor sa evite deplasarile catre golurile alpine si crestele montane din judetul Bistrita-Nasaud, iar cei care practica sporturi de iarna sunt rugati sa nu depaseasca limitele partiilor amenajate in acest sens datorita riscului foarte crescut de producere a avalanselor”, se arata in comunicatul remis de Salvamont Bistrita-Nasaud.

Specialistii au catalogat de grad 4 riscul de avalansa, avertizarea fiind valabila pana la finalul saptamanii viitoare. De aceea, turistilor le este recomandat sa evite deplasarile pe munte in zone neamenajate si sa nu iasa din perimetrul partiilor de schi.

Zonele montane in care opereaza Serviciul Salvamont Bistrita-Nasaud cuprinde muntii Caliman, Suhard, Bargau, Rodnei si Tibles.


Descoperă mai multe la Someșeanul.ro

Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.