România a învins Finlanda cu 2-0. Bogdan Stancu a reușit dubla

0 32

olanda - romania - 7

Naționala de fotbal a României a învins în această seară, la Helsinki, selecționata Finlandei cu scorul de 2-0. Meciul a contat pentru etapa a III-a a grupei F de calificare la Campionatul European de Fotbal (EURO) 2016.

Bogdan Stancu a marcat ambele goluri pentru România. În minutul 54, acesta a marcat cu capul după un corner executat de nou-intratul Sânmărtean. Cu 7 minute înainte de final, același Stancu a prins un șut excelent de la aproximativ 20 de metri și l-a învins pe Maenpaa. Gazdele au jucat cu un om în minus din minutul 56, Ring a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat de pe teren.

În celelalte meciuri din grupă, Ungaria s-a impus în deplasare, 1-0 cu Insulele Feroe, iar grecii au pierdut cu selecționata Irlandei de Nord, 0-2.