România s-a calificat în finala pe echipe la Mondialul de Gimnastică

0 18

Larisa Iordache barna

Echipa feminină de gimnastică a României s-a calificat în finala probei pe echipe la Campionatul Mondial de la Nanning (China). Lideul echipei, Larisa Iordache, va evolua în finale la individual-compus, bârnă și sol, iar Ștefania Stănila la individual-compus.

Cu un punctaj total de 219,161 puncte, România s-a clasat pe locul 7 și va lua startul în finala pe echipe de miercuri. Echipa României, în componența Ștefania Stănila, Ana Maria Ocolișan, Larisa Iordache, Silvia Zarzu, Andreea Munteanu și Paula Tudorache, a obținut 58,565 puncte la sărituri, 49,499 la paralele, 55,231 la bârnă și 55,866 la sol.

Pe primul loc al calificarilor s-au situat SUA (235,038 puncte), urmate de China (230,753 puncte) și de Rusia (228,135 puncte). În finală s-au mai calificat Marea Britanie, Italia, Japonia și Australia.

De asemenea, Larisa Iordache s-a calificat în finala la individual-compus de vineri, cu 58,365 puncte, cu care a ocupat locul 3, iar Ștefania Stănila, cu 54,765, a prins și ea finala de 24 de sportive.

Larisa Iordache va lua startul și în finala la bârnă (locul 2 în calificări, cu 15,066) și la sol (locul 2, cu 14,933).