România U21, calificare istorică în semifinalele Campionatului European

0 200

Naţionala de tineret a României continuă să facă senzaţie la Campionatul European, unde a reuşit cea mai bună performanţă din istorie. Tricolorii mici s-au calificat în semifinalele competitiei, după ce au remizat cu Franţa.

La Cesena, Mirel Rădoi a început meciul împotriva selecţionatei din Hexagon cu 5 jucători noi în primul 11, iar unul dintre ei putea deschide scorul. Lovitura de cap a lui Nedelcu nu a fost însă pe spaţiul porţii. Doua minute mai târziu, Cicâldău a căzut în careul albaştrilor, dar arbitrul a lăsat meciul să continue fără să apeleze la tehnologia VAR.

În partea a doua Franţa a fost mai incisivă pe faza de atac, dar portarul nostru Ionuţ Radu nu a avut foarte mult de lucru. În ultimele 10 minute, cele două naţionale au părut mulţumite cu rezultatul de 0-0 şi au lăsat-o mai moale.

Rezultatele României din faza grupelor:

România – Croaţia 4-1

România – Anglia 4-2

România – Franţa 0-0

După 0 la 0 cu Franţa, România câştigă grupa C şi joi va întâlni în semifinale Germania.

În a doua semifinală se vor întâlni Spania şi Franţa.

De asemenea, naţionala U21 a României şi-a asigurat prezenţa şi la Jocurile Olimpice de la Tokyo.