Someșeanul.ro
Stiri de pe Valea Somesului

S-a stabilit programul Ligii 1. Derby-ul Steaua – Dinamo este programat în 20 august

0 65

Sediul Ligii Profesioniste de Fotbal a găzduit azi tragerea la sorți pentru stabilirea programului sezonului 2016-2017 a Ligii 1 la fotbal.

Campioana Astra Giurgiu o va înfrunta pe Dinamo București în prima etapă a Ligii I de fotbal, programată pe 23 iulie, potrivit tragerii la sorți efectuate.

În etapa a doua va avea loc derby-ul Dinamo — Rapid (30 iulie), iar eternul derby Steaua — Dinamo se va juca pe 20 august, în runda a cincea.

Ultima etapă a sezonului regulat (a 26-a) se va desfășura pe 4 martie 2017.

Faza play-off va începe pe 11 martie și se va încheia pe 13 mai, iar faza play-out va debuta pe 11 martie și se va termina pe 4 iunie.

Programul turului:
Etapa 1 (23 iulie)
Pandurii Târgu Jiu — CS Universitatea Craiova
Astra Giurgiu — Dinamo București
Rapid București — FC Botoșani
CFR Cluj — Concordia Chiajna
FC Voluntari — FC Viitorul Constanța
Steaua București — CSMS Iași
Gaz Metan Mediaș — ASA Târgu Mureș

Etapa a II-a (30 iulie)
CS Universitatea Craiova — ASA Târgu Mureș
CSMS Iași — Gaz Metan Mediaș
FC Viitorul Constanța — Steaua București
Concordia Chiajna — FC Voluntari
FC Botoșani — CFR Cluj
Dinamo București — Rapid București
Pandurii Târgu Jiu — Astra Giurgiu

Etapa a III-a (6 august)
Astra Giurgiu — CS Universitatea Craiova
Rapid București — Pandurii Târgu Jiu
CFR Cluj — Dinamo București
FC Voluntari — FC Botoșani
Steaua București — Concordia Chiajna
Gaz Metan Mediaș — FC Viitorul Constanța
ASA Târgu Mureș — CSMS Iași

Etapa a IV-a (13 august)
CS Universitatea Craiova — CSMS Iași
FC Viitorul Constanța — ASA Târgu Mureș
Concordia Chiajna — Gaz Metan Mediaș
FC Botoșani — Steaua București
Dinamo București — FC Voluntari
Pandurii Târgu Jiu — CFR Cluj
Astra Giurgiu — Rapid București

Etapa a V-a (20 august)
Rapid București — CS Universitatea Craiova
CFR Cluj — Astra Giurgiu
FC Voluntari — Pandurii Târgu Jiu
Steaua București — Dinamo București
Gaz Metan Mediaș — FC Botoșani
ASA Târgu Mureș — Concordia Chiajna
CSMS Iași — FC Viitorul Constanța

Etapa a VI-a (27 august)
CS Universitatea Craiova — FC Viitorul Constanța
Concordia Chiajna — CSMS Iași
FC Botoșani — ASA Târgu Mureș
Dinamo București — Gaz Metan Mediaș
Pandurii Târgu Jiu — Steaua București
Astra Giurgiu — FC Voluntari
Rapid București — CFR Cluj

Etapa a VII-a (10 septembrie)
CFR Cluj — CS Universitatea Craiova
FC Voluntari — Rapid București
Steaua București — Astra Giurgiu
Gaz Metan Mediaș — Pandurii Târgu Jiu
ASA Târgu Mureș — Dinamo București
CSMS Iași — FC Botoșani
FC Viitorul Constanța — Concordia Chiajna

Etapa a VIII-a (17 septembrie)
CS Universitatea Craiova — Concordia Chiajna
FC Botoșani — FC Viitorul Constanța
Dinamo București — CSMS Iași
Pandurii Târgu Jiu — ASA Târgu Mureș
Astra Giurgiu — Gaz Metan Mediaș
Rapid București — Steaua București
CFR Cluj — FC Voluntari
Etapa a IX-a (21 septembrie)
FC Voluntari — CS Universitatea Craiova
Steaua București — CFR Cluj
Gaz Metan Mediaș — Rapid București
ASA Târgu Mureș — Astra Giurgiu
CSMS Iași — Pandurii Târgu Jiu
FC Viitorul Constanța — Dinamo București
Concordia Chiajna — FC Botoșani
Etapa a X-a (24 septembrie)
CS Universitatea Craiova — FC Botoșani
Dinamo București — Concordia Chiajna
Pandurii Târgu Jiu — FC Viitorul Constanța
Astra Giurgiu — CSMS Iași
Rapid București — ASA Târgu Mureș
CFR Cluj — Gaz Metan Mediaș
FC Voluntari — Steaua București

Etapa a XI-a (1 octombrie)
Steaua București — CS Universitatea Craiova
Gaz Metan Mediaș — FC Voluntari
ASA Târgu Mureș — CFR Cluj
CSMS Iași — Rapid București
FC Viitorul Constanța — Astra Giurgiu
Concordia Chiajna — Pandurii Târgu Jiu
FC Botoșani — Dinamo București
Etapa a XII-a (15 octombrie)
CS Universitatea Craiova — Dinamo București
Pandurii Târgu Jiu — FC Botoșani
Astra Giurgiu — Concordia Chiajna
Rapid București — FC Viitorul Constanța
CFR Cluj — CSMS Iași
FC Voluntari — ASA Târgu Mureș
Steaua București — Gaz Metan Mediaș

Etapa a XIII-a (22 octombrie 2016)
Gaz Metan Mediaș — CS Universitatea Craiova
ASA Târgu Mureș — Steaua București
CSMS Iași — FC Voluntari
FC Viitorul Constanța — CFR Cluj
Concordia Chiajna — Rapid București
FC Botoșani — Astra Giurgiu
Dinamo București — Pandurii Târgu Jiu

Primește notificări în timp real pe dispozitivul tău, abonează-te acum.

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More