De teamă să nu scape în spațiul public anumite conversații pe care le-a purtat cu o tânără de 28 de ani, un bărbat de 51 de ani din Bistrița-Năsăud a cedat șantajului și i-a plătit femeii 5.000 de lei. Aceasta a simțit că poate scoate mai mult de la victima șantajului, astfel că a mai cerut 2.300 de euro. De această dată, polițiștii din Dej au intrat pe fir.
Faptele s-ar fi petrecut la finalul săptămânii trecute, în weekendul 14-17 ianuarie, spune cei de la IPJ Cluj, zile în care femeia l-ar fi determinat pe bărbat să-i remită suma de 5.000 de lei, pentru a nu face publice convorbirile dintre cei doi.
”La data de 14 ianuarie a.c., bărbatul i-ar fi dat suma de 5.000 de lei celei în cauză, iar ulterior aceasta ar fi continuat șantajul, solicitându-i suma de 2.300 de euro”, se arată în comunicatul IPJ Cluj.
Bărbatul nu a mai vrut să plătească, astfel că s-a adresat polițiștilor.
”La data de 19 ianuarie a.c., polițiștii Biroului de Investigații Criminale din cadrul Poliției municipiului Dej au reținut pentru 24 de ore, o femeie de 28 de ani, care ar fi șantajat cu publicarea unor convorbiri compromițătoare, prin intermediul unei rețele de socializare, un bărbat în vârstă de 51 de ani, din județul Bistrița-Năsăud”, mai precizează oamenii legii.
Cercetările sunt continuate de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunii de șantaj, față de aceasta fiind dispusă măsura preventivă a reținerii pentru o perioadă de 24 ore.
Descoperă mai multe la Someșeanul.ro
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.