ȘASE, vine Unirea Dej! Serie uluitoare de meciuri fără înfrângere pentru fotbaliștii dejeni

0 49

Echipa de fotbal a Unirii Dej a ajuns la al șaselea meci consecutiv fără înfrângere în acest sezon, după ce a terminat la egalitate partida disputată în deplasare cu Odorheiu Secuiesc.

După înfrângerea cu 1-0 cu Sănătatea Cluj, în primul meci disputat în acest an, Unirea Dej n-a mai cunoscut gustul eșecului. Echipa antrenată de Alpar Meszaros a devenit revelația seriei a V-a din Liga a III-a, înregistrând în această primăvară o serie incredibile de șase meciuri fără înfrângere.

Unirea Dej a învins cu 2-0 pe CS Iernut, apoi a urmat victoria cu 2-0 contra celor de la Oșorhei în deplasare, victoria de acasă cu 2-1 cu Industria Galda, remiza albă 0-0 cu FC Zalău din deplasare, un nou egal 2-2 acasă cu Avântul Reghin, pentru ca azi să încheie la egalitate, scor 1-1 cu AFC Odorheiu Secuiesc.

Partida din cadrul etapei cu numărul 20 din seria a V-a a fost una extrem de tensionată, mai ales în minutele de final.

Per ansamblu, meciul a fost dominat de dejeni, care au fost mai prezenți în joc, dar fără să poată amenința serios poarta gazdelor. Au făcut-o, în schimb, cei de la Odorheiu Secuiesc, care au deschis scorul după o jumătate de oră de la startul partidei.

Repriza a doua a adus mai multă nervozitate în joc de ambele părți, iar centralul partidei nu s-a sfiit să scoată din buzunar cartonașul galben.

Când mai erau doar câteva secunde din minutele de prelungiri, Savin l-a falutat în careu pe Muntean, iar arbitrul a indicat penalty pentru dejeni, arătând în acelșai timp cartonașul roșu pentru jucătorul gazdelor.

Marius Ionescu a executat cu siguranță de la punctul cu var și a marcat golul egalizator, spre nemulțumirea gazdelor, care au reclamat că lovitura de pedeapsă s-a executat înainte ca jucătorul eliminat de la Odorheiu Secuiesc să părăsească terenul. După îndelungi parlamentări cu arbitrii asistenți, centralul a decis să acorde gol valabil și a fluierat finalul meciului.

Pentru Unirea Dej urmează săptămâna viitoare meciul de pe teren propriu cu ACS Fotbal Comuna Recea.