Scor de neprezentare reușit de Chiajna pe Cluj Arena

0 19

Cu un singur punct obtinut in primele patru etape din acest sezon, Universitatea Cluj spera sa-si spele din pacate in meciul de pe teren propriu cu Concordia Chiajna. Dar n-a fost sa fie!

Ajunsa in primul esalon din pura intamplare, dupa retrogradarea de la finalul sezonului trecut si avand norocul ca Rapid sa fie la randul ei retrogradata, Concordia Chiajna nici nu visa sa faca un meci asa de mare pe Cluj Arena.

A avut inca o data sansa sa dea peste o echipa aeriana a sepcilor rosii, care s-au fastacit in defensiva inca din primele minute ale meciului. Iar Zaharia n-a stat mult pe ganduri si in minutul 19 a deschis scorul pentru oaspeti, rezultat care s-a mentinut si la pauza, chiar daca Universitatea a avut o sansa de egalare prin Neag.

Nici repriza a doua nu a adus mai multa determinare in tabara ardelenilor, care au jucat mai rau ca intr-un meci de vacanta. Chiajna a profitat si in minutul 64 s-a distantat pe tabela prin golul lui Neagu.

Tot Neagu putea duce scorul la 3-0 cu un sfert de ora inainte de final, profitand de amorteala din randul adormitilor lui Ionel Ganea. Scorul de neprezentare a fost stabilit insa de Onduku, in minutul 85, dupa o eroare de curtea scolii facuta de Emilian Dolha.

Universitatea Cluj: Dolha – Ciupe (Turcu ’70), Ninu (Szilagy ’65), Neag, Van Doten – Balde, Bucşă – Takacs, Cristocea, Târnăcop – Dedu (Odiaka ’65). Antrenor: Ionel Ganea.

Concordia Chiajna: Râmniceanu – Creţu, Melinte, Leca, Bucurică – Neagu (Strătilă ’90), Ispir, Purece, Roşu – Florea (Da Costa ’90+3), Zaharia (Onduku ’49). Antrenor: Ionuţ Chirilă.

Cartonaşe galbene: Balde ’10, Van Doten ’89 / Leca ’57

Arbitri: Iulian Călin (central) – George Florin Neacşu, Mircea Grigoriu (asistenţi) – Cătălin Botaş (rezervă)