Scor fluviu reușit de CFR Cluj cu Oțelul Galați

0 28

După ce în primele nouă etape ale Ligii 1 a avut o medie de mai puțin de un gol pe meci, CFR Cluj a reușit scorul campionatului în partida de luni seara din Gruia, în fața celor de la Oțelul Galați.

A fost o partidă cu nu mai puțin de 9 goluri, 7 fiind marcate de clujeni. Scorul a fost deschis încă din minutul 6 de Robert Maah, după ce Djokovic a tras în bară, moment în care Maah era în offside. Până la pauză, clujenii au mai marcat de trei ori, prin Ogbu, din nou Maah și apoi Ricardo Cadu.

Ogbu a realizat și el dubla la doar două minute de la startul reprizei a doua. La 5-0 pentru CFR Cluj, Oțelul a scos capul la lumină, iar Henrique a redus din diferență în minutul 50. Gabionetta a dus scorul la 6-1 în minutul 62, pentru ca doar un minut mai târziu să paseze decisiv pentru hattrick-ul semnat de Ogbu.

Scorul final, 7-2 pentru ardeleni, a fost stabilit în minutul 84 de Henrique, care și-a trecut și el în cont o dublă. Cu trei minute înainte de final, Oțelul a rămas în inferioritate numerică, Giurgiu fiind eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

CFR Cluj: Felgueiras – Velayos, Cadu, Rada, Camora – Muniru (Obiora ’57), Djokovic – Maah, Gabionetta (Batin ’69), Costea (Rui Pedro ’57) – Ogbu. Antrenor: Petre Grigoraş

Oţelul Galaţi: Boşneag – Cojoc (Antunes ’66), Mişelăricu, Sârghi, Popescu – Giurgiu, Milea (Băjenaru ’29) – Marquinhos, Armando Cooper (Sevillano Mendez ’59), Iorga – Henrique. Antrenor: Ionuţ Badea

Cartonaşe galbene: Cadu ’30, Costea ’33, Ogbu ’88 / Giurgiu ’65, ’86, Mişelăricu ’71

Cartonaş roşu: Giurgiu ’86

Meciul a fost arbitrat de Robert Dumitru, ajutat de Adrian Ghinguleac şi Eduard Ungureanu, în timp ce Flavius Roşu a fost rezervă.

Botoșani – U Cluj 1-1

Tot azi, Universitatea Cluj a terminat la egalitate în etapa 10 a Ligii 1 partida cu FC Botoșani. Hadnagy a deschis scorul pentru moldoveni la jumătatea primei reprize, Valentin Lemnaru egalând pentru U Cluj la 10 minute după pauză.