someseanul.ro Web analytics

Set alb reușit de Dinamo în fața Universității Cluj

0 8

Dinamo - U Cluj fotbal Liga 1

Șepcile roșii au fost umilite vineri seara în deplasare, în etapa 6 a Ligii 1, Dinamo reușind să se impună cu 6-0. Dragoș Grigore a marcat de două ori din penalty, celelalte goluri fiind semnate de Boubacar, Luchin, Curtean și Rotariu.

Universitatea a început meciul mai bine, având două ocazii uriașe ratate de Borza și Cristocea în primele minute, pentru ca Dedu să rateze milimetric deschiderea scorului în primul sfert de oră. Câinii roșii s-au trezit însă la jumătatea primei părți, iar în minutul 28 Dănciuescu a obținut un penalty.

Dragoș Grigore a transformat de la punctul cu var și Dinamo avea drumul deschis spre victorie. Nimeni nu se gândea însă că va fi una atât de categorică, deși Boubacar a făcut 2-0 la doar un minut de la deschiderea scorului.

Prima repriză nu s-a încheiat înainte ca Dinamo să se distanțeze la 3-0. Cosmin Matei a obținut un penalty în minutul 45, iar Dragoș Grigore și-a trecut dubla în cont, învingându-l pe Niculescu de la 11 metri.

Cu oxigenul tăiat încă din prima jumătate a meciului, studenții nu și-au revenit nici la pauză. O lovitură de colț în minutul 57 avea să aducă al patrulea gol al gazdelor, Luchin reluând în plasă centrarea din corner.

Minutul 70 a înregistrat încă o modificare pe tabelă, după o fază superbă în care Dănciulescu a pasat cu călcâiul, iar Curtean a punctat pentru 5-0. Scorul de tenis a fost stabilit în minutul 85, de tânărul Rotariu, care a reluat în poartă din doar 5 metri pasa venită de la Lazăr.

Dinamo: Bălgrădean – Rus, Luchin, Grigore, Grecu (Filip ’83) – Boubacar, Elton – Matei, Curtean (Rotariu ’83), Lazăr – Dănciulescu (Balint ’77). Antrenor: Gheorghe Mulţescu

Universitatea Cluj: Niculescu – Neag, Abrudan, Balde, Mendy – Bucşă – Borza (Ursu ’55), Ad. Popa II, Cristocea (Calcan ’60), Târnăcop – Dedu (Ene ’52). Antrenor: Ionel Ganea

Cartonaşe galbene: Rus ’35, Balint ’84 / Niculescu ’29, Neag ’41, Mendy ’45, Popa II ’77

Meciul a fost arbitrat de Marius Bocăneală, ajutat de Bogdan Gheorghe şi Daniel Hulubei. Rezervă a fost Cristina Dorcioman.