Simona Halep paraseste al doilea turneu consecutiv de la primul meci jucat (P)

0 44

Tenismena romana Simona Halep, numarul 1 WTA, a fost eliminata in turul al doilea al turneului de la Wuhan, China, de Dominica Cibulkova. Este al doilea turneu consecutiv in care sportiva noastra pierde primul meci, dupa ce la US Open a fost eliminata de estona de 33 de an, Kaia Kanepi.

Desi inaintea meciului cu Cibulkova, Halep a acuzat o accidentare la spate suferita in timpul antrenamentului cu Petra Kvitova, sunt cateva coincidente care ma fac sa cred ca este vorba si de ceva erori in strategia romancei.  In sezonul 2017 ea a parasit cele doua competitii tot la primul meci jucat, desi de fiecare data si-a acordat o vacanta. Este posibil ca aceste pauze sa o scoata din ritm si, cel mai probabil, strategia ar trebui regandita pentru urmatoarele sezoane.

Meciul cu Dominica Cibulkova a durat 85 de minute si a fost unul fara istoric, 6-0, 7-5. Desi in setul secund a dat semne de revenire, Simona nu a avut practic nicio sansa intr-un meci in care a solicitat de 4 ori ajutor medical, lucru care a deranjat-o vizibil pe adversara sa. Cu un procentaj la primul serviciu sub 35%, un tenis rigid si doar 8 puncte (doar doua pe propriul serviciu) castigate in primul set, Simona nu a fost nici macar sparing-partener pentru slovaca. La 2-0 pentru aceasta in setul 2, dupa o noua interventie a medicilor, Simona a reusit sa castige 4 game-uri consecutive si, dupa ce a fost egalata la 4, a reusit un nou break si a servit pentru set. De aici jocul s-a rupt din nou si Cibulkova a castigat cu 7-5 setul 2.

Calificata deja la Turneul Campioanelor, sportiva noastra are un nou final de an dificil. Ea si-a anuntat prezenta la Beijing si Moscova pentru a se pregati pentru Gala de la Singapore, unde cele mai bune 8 sportive din 2018 se vor lupta pentru premii de 7 milioane de dolari.

Aflata de 47 de saptamani pe prima pozitie in clasamentul WTA, Halep este vazuta intre primele trei favorite la trei dintre turneele de Mare Slem ale anului viitor. In oferta antepost a casei  de pariuri online Unibet  ea are o cota de 9.00 pentru a triumfa la Australian Open (a treia favorita), cota 5.00 pentru a-si apara titlul la Roland Garros si cota 9.00 pentru o victorie la Flushing Meadows (a treia favorita).

Pana atunci, sa speram ca Simona se va recupera si va avea un parcurs cat mai bun in acest sfarsit de sezon , astfel incat sa pastreze un avans confortabil in fruntea clasamentului. Acest lucru i-ar permite sa abordeze in liniste sezonul viitor, astfel incat sa reuseasca o noua victorie intr-un Grand Slam.