Simona Halep s-a calificat în premieră în sferturi la US Open

0 39

simona halep us open

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, a doua favorită, s-a calificat, luni, în premieră, în sferturile de finală ale turneului US Open, ultimul de Mare Șlem al anului, după ce a învins-o pe germanca Sabine Lisicki, cap de serie numărul 24, cu 6-7 (6), 7-5, 6-2, la arenele Flushing Meadows din New York.

În faza următoare, Halep va evolua cu Victoria Azarenka din Belarus, locul 20 WTA şi cap de serie numărul 20. Fosta numărul 1 mondial este antrenată acum de belgianul Wim Fissette, care a pregătit-o pe Halep în 2014. Azarenka a câştigat ambele partide disputate până cu jucătoarea română, în 2012, în optimile de finală ale turneului de la Doha, scor 6-3, 6-1, şi în aceeaşi fază la Linz, scor 6-1, 6-1.

Calificarea în sferturile de finală este recompensată la US Open cu un premiu de 410.975 de dolari şi cu 430 de puncte WTA.

Anul trecut, Halep a fost eliminată în turul al treilea la Grand Slam-ul american. Ea a obţinut, în 2013, cea mai bună performanţă la US Open, calificarea în optimile de finală. În acest an, ea a mai atins faza sferturilor de finală doar la Australian Open.

„Am avut de muncit serios, a jucat incredibil, a fost un meci de mare luptă, am luat pentru fiecare minge, dar e plăcut să fiu în sferturi. La un moment dat am fost puţin îngrijorată din cauza accidentării de la coapsă, dar ştiam că nu trebuia să renunţ. M-a durut, dar am ştiut că trebuie să rămân concentrată. Mă simt destul de încrezătorae pentru a câştiga meciuri importante. Nu e uşor să joci pe această căldură, dar e bine că am câştigat”, a declarat Halep, la Eurosport.