Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Sydney

0 18

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul doi mondial, s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Sydney, dotat cu premii totale de 687.900 dolari, miercuri, după ce a învins-o pe Karolina Pliskova (Cehia), a cincea favorită, cu 6-4, 7-5.

Principala favorită a competiției s-a impus într-o oră și 38 de minute, la capătul unui meci disputat.

Simona se impusese și în primele două partide jucate până acum cu Pliskova (23 ani, 11 WTA), disputate anul trecut, cu 6-4, 7-6 (4) în finala de la Dubai și cu 6-4, 6-4 în optimi la Indian Wells (unde a câștigat, de asemenea, titlul).

Halep și-a asigurat un cec de 36.600 dolari și 185 puncte WTA, iar în penultimul act o va înfrunta pe Svetlana Kuznețova. Rusoaica (30 ani, 25 WTA) a dispus în sferturi de italianca Sara Errani, cu 7-6 (1), 6-0.

Simona Halep conduce cu 3-2 în meciurile directe cu Kuznețova, care a învins în primul meci direct, în 2011, în turul al doilea la Miami, cu 6-0, 6-4. Halep a obținut apoi două victorii, în 2011, în primul tur la Toronto, cu 4-6, 6-4, 6-3, și 2013, în primul tur la Roma, cu 6-1, 6-1. Kuznețova s-a impus în 2014, la Stuttgart, în optimi, cu 7-5, 7-6 (4), dar reprezentanta noastră a câștigat ultimul duel, în 2014, în sferturi la Roland Garros, cu 6-2, 6-2.