Simona Halep s-a calificat în sferturi la Roland Garros

0 27

270717_270717_halep_stephens_roland_garros

Simona Halep, a patra favorită, s-a calificat în sferturile de finală la Roland Garros, în urma victoriei, scor 6-4, 6-3, cu Sloane Stephens, românca reuşind astfel să-şi egaleze cea mai bună performanţă la un turneu de Grand Slam.

Simona Halep (22 de ani, locul 4 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros, după ce a câștigat cu 6-4, 6-3 optimile în fața adversarei sale, Sloane Stephens (21 de ani, locul 19 WTA).

Pentru prima dată în cariera sa, românca Simona Halep, favorită nr. 4, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Roland Garros, al 2-lea de Mare Șlem al anului, învingând-o luni, în optimi, în două seturi, 6-4, 6-3, pe americanca Sloane Stephens, într-o oră și 18 minute.