Sportivii Budokan Ryu s-au întors încărcați de medalii de la Cupa Campionilor Europeni

0 24

În perioada 5-6 decembrie a avut loc în Sala Polivalentă  din Cluj-Napoca a șasea ediție a Cupei Campionilor Europeni la Karate WUKF, un eveniment sportiv de amploare, la care au luat parte și sportivii Budokan Ryu.

Competiția europeană a fost găzduită de către Federația Română de Karate WKC și CS Politehnica Cluj Napoca și a fost organizată sub egida World Union of Karate-Do Federations (WUKF), cu participarea a peste 750 de sportivi din 71 de organizații sportive, reprezentând 15 națiuni de pe 3 continente.

Astfel, la Cupa Campionilor Europeni de la Cluj au participat sportivi din Anglia, Scoția, Irlanda, Belgia, Malta, Ungaria, Polonia, Ucraina, Republica Cehă, Slovenia, Germania, Egipt, Statele Unite, Bosnia Herțegovina, Slovenia și România.

Ziua de sâmbătă a fost dedicată copiilor cu vârste cuprinse între 7 și 12 ani, iar duminica a fost rezervată mini cadeților, cadeților, juniorilor și seniorilor.

CS Budokan Ryu a deplasat la acest concurs un lot format din 15 sportivi, 2 arbitri și un antrenor.

La finalul competiției, bilanțul total al medaliilor cucerite de sportivii Budokan Ryu este în număr de 14, mai exact 4 de aur, 5 de argint și 5 de bronz.

DERTA VALERIAN – kumite echipe sanbon masculin cadeti

Cu această ocazie, conducere clubului și antrenorii Paula Groșan, Bogdan Savu si Lorand Albert doresc să îi felicite pe toți sportivii pentru prezentarea exemplară la acest concurs și, de asemenea, să mulțumească autorităților locale, Primăriei Dej, Consiliului Local Dej precum și Domnului Primar Morar Costan precum și sponsorilor și colaboratorilor pentru implicarea și sprijinul acordat.