Steaua pastreaza sperante pentru Champions League dupa 1-1 acasa cu Legia Varsovia

0 20

Coregrafie steaua-legia

Un stadion vulcanic si gandul de a rezolva inca din primul meci calificarea in Liga Campionilor n-au fost suficiente pentru ca stelistii sa transeze inca din meciul tur dubla mansa cu Legia Varsovia. S-a incheiat 1-1, dupa un meci incrancenat pe Arena Nationala, rezultat care mai da sperante ros-albastrilor ca vor obtine calificarea in grupele Champions League.

Coregrafia magnifica afisata de fanii Stelei si o atmosfera incendiara in tribune i-au determinat pe elevii lui Laurentiu Reghecampf sa inceapa meciul cu acceleratia la podea.

Incursiunile in banda ale lui Tanase si Latovlevici, centrarile lui Adi Popa de pe dreapta si aparitiile in careul advers ale lui Piovaccari au pus presiune pe defensiva poloneza in primul sfert de ora, cand Steaua a semnat si o mare ocazie de gol prin Piovaccari.

piovaccari steaua

Atacantul italian al Stelei a ratat singur cu portarul advers in minutul 12, la o faza in care un lob plasat perfect ar fi modificat tabela. Pana la urma, Piovaccari a gasit executia salvatoare in minutul 35, cand a deschis scorul cu o scarita de manual peste Kuciak, autorul pasei fiind Bourceanu.

Pana la pauza, nu s-a mai intamplat mare lucru, doar accidentarea lui Pintilii, care si-a spart arcada, aducand o pata de culoare peste un joc destul de incrancenat.

steaua-stanciu-bourceanu

Daca in prima repriza au arat terenul si au reusit sa creeze mari emotii in zona careului advers, startul reprizei a doua i-a gasit pe stelisti aproape amortiti. Se poate spune ca elevii lui Reghe au jucat cu frana de mana trasa, fapt de care au profitat din plin cei de la Legia.

Iar in minutul 53 Kosecki a profitat de o aparare a ros-albastrilor total dezorganizata si a punctat cu latul pentru 1-1 in plasa portii lui Tatarusanu. Acelasi Kosecki a trimis pe sub portarul Stelei doua minute mai tarziu, insa de aceasta data a fost offside, iar tusierul a ridicat fanionul salvator.

Preocupat prea mult de treburile ofensive, Latovlevici si-a neglijat de multe ori sarcinile defensive, iar polonezii au profitat de bulevardul creat pe partea stanga a apararii Stelei.

Abia in ultimele 20 de minute s-au trezit si stelistii si au inceput sa iasa mai mult la joc, sa lege pasele si sa ameninte poarta adversa, Latovlevici fiind la o palma de gol cu un sut la radacina barei in minutul 71.

Cei 50.000 de spectatori din tribune i-au tinut in meci pe stelisti, incurajandu-i in permanenta sa urce in atac. Degeaba, insa! Ultimele incercari de a mai smulge victoria in acest meci ale ros-albastrilor nu si-au gasit tinta, Adi Popa, Bourceanu sau Adrian Cristea fiind insa foarte aproape de gol in prelungiri.

Steaua trebuie sa se multumeasca astfel doar cu o remiza in partida tur din play-off-ul Champions League, si sa spere ca in deplasarea din Polonia, de saptamana viitoare, sa reuseasca doua reprize la fel de bune ca prima repriza din meciul de la Bucuresti.

Steaua Bucureşti : Tătăruşanu – Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii (Prepeliţă ’46) – A. Popa, Stanciu (Iancu ’61), Tănase – Piovaccari (Ad. Cristea ’70). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Legia Varşovia: Kuciak – Rzezniczak, Jodlowiec (Broz ’27), Dossa Junior, Wawrzyniak – Furman, Vrdoljak – Kucharczyk (Zyro ’75), Radovici, Kosecki – Saganowski (Dvalişvili ’81). Antrenor: Jan Urban.

Cartonaşe galbene: Pintilii ’37, Prepeliţă ’66 / Rzezniczak ’19, Dossa Junior ’56, Zyro ’77, Kuciak ’78.

Arbitri: Nicola Rizzoli (central) – Andrea Stefani, Renato Faverani (asistenţi) – Antonio Damato, Domenico Celi (asistenţi suplimentari) – Riccardo Di Fiore (rezervă) – toţi Italia.

La partida de pe Arena Naţională au asistat 50.655 de spectatori, dintre care aproximativ 800 de fani polonezi.