Steaua s-a calificat în grupele Champions League cu o remiză la Varșovia

0 31

legia varsovia-steaua-champions league

Cu 1-1 pe teren propriu și 2-2 în deplasare la Varșovia, Steaua a lăsat Legia acasă și s-a calificat în grupele Champions League. Golurile remizei din retur au fost marcate în decurs de două minute de Stanciu și Piovaccari. Steaua a tremurat până în ultimele secunde, fiind egalată în ultimul minut al prelungirilor.

După un început ezitant, în care Legia a dictat ritmul și a stat mai mult în jumătatea Stelei, trupa lui Reghecampf a spart gheața la prima acțiune de atac. Tănase a primit în stânga de la Latovlevici, a pasat apoi în careu la Stanciu, care a întors elegant un adversar și l-a învins pe fostul său coechipier de la FC Vaslui.

Nici n-a apucat Dusan Kuciak să se dezmeticească după primirea golului, că steliștii i-au mai servit o boabă. Filip a pasat excelent pentru Piovaccari în centrul careului, iar acesta a înscris din cădere, cu șut la colțul din stânga.

Steaua-gardos-piovaccari-bourceanu

Era doar minutul 9 și Steaua era deja în grupele Champions League. Iureșul ofensiv al roș-albaștrilor s-a domolit însă brusc, ceea ce a dat ocazia polonezilor să se reinstaleze la cârma jocului. Presiunea tot mai mare pe careul lui Tătărușanu a dat emoții apărării Stelei, care a scăpat ca prin urechile acului de gol în minutul 20, când Kucharczyk a trimis în plasă dar s-a semnalizat offside.

Până la urmă, golul celor de la Varșovia a venit în minutul 27, Radovic reușind să-l învingă pe Tătărușanu cu o lovitură de cap de lângă Latovlevici.

Finalul primei reprize putea aduce golul care putea tranșa calificarea din timp, însă Cristi Tănase a ratat incredibil ținta, după o fază personală de toată frumusețea.

Repriza a doua a fost la fel de încrâncenată, cu Legia Varșovia alergând disperată după egalare. Adrian Cristea a intrat în locul lui Stanciu, iar Leandro Tatu l-a înlocuit pe Cristi Tănase, mutări cu care Reghecampf a încercat să aducă mai multă prospețime în compartimentul median al Stelei.

În timp ce Legia dădea semne de oboseală, după minute bune de dominare, steliștii s-au organizat exemplar în apărare și au închis spațiile de pătrundere spre poarta lui Tătărușanu. Reghecampf le-a cerut elevilor săi să țină cât mai mult de minge și să țină balonul departe de propria poartă, pentru a nu oferi șanse de atac gazdelor.

Ultimele minute i-au găsit pe polonezi sleiți de puteri, iar pe steliști în jumătatea adversă, unde au așteptat fluierul de final. Filip a ratat ultima mare șansă de gol a Stelei, ratând singur cu portarul din preajma careului mic. Cu un minut înainte de finalul prelungirilor, Legia a reușit egalarea prin Rzezniczak, dar nu a mai contat, calificarea fiind a Stelei.

Echipele de start:

Legia Varşovia: Kuciak – Bereszynski, Rzezniczak, Dossa Junior, Wawrzyniak – Kosecki, Vrdoljak, Furman, Radovici, Kucharczyk – Saganowski. Antrenor: Jan Urban.

Steaua Bucureşti : Tătăruşanu – Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici – Bourceanu, Filip – Popa, Stanciu, Tănase – Piovaccari. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Meciul a fost arbitrat de portughezul Pedro Proenca, ajutat la cele două linii de Tiago Trigo şi Bertino Miranda.