Steaua s-a calificat în faza play-off a Ligii Campionilor

0 28
steaua

Steaua București a învins miercuri seara formația kazahă FK Aktobe cu scorul de 2-1 (2-0), în manșa a doua a turului trei preliminar al Ligii Campionilor la fotbal și s-a calificat în faza play-off a competiției.

După 2-2 în meciul tur, Steaua și-a asigurat astfel prezența în grupele Europa League, indiferent de ce va face în cele două meciuri din cadrul play-off-ului Ligii Campionilor.

Steaua a deschis scorul în minutul 3, la capătul unui contraatac, prin Alex Chipciu, care a trimis în plasă mingea întoarsă de Adi Popa: 1-0.

Echipa antrenată de Costel Gâlcă a continuat să preseze, iar în minutul 39 Chipciu l-a servit perfect pe Nicușor Stanciu și acesta a trimis mingea la colțul lung, majorând avantajul Stelei la 2-0.

Kazahii au încercat să revină în joc după pauză, însă din minutul 57 au rămas în zece oameni, căpitanul Logvinenko fiind eliminat pentru al doilea cartonaș galben.

Steaua a avut emoții pe final, după ce Aktobe a redus din diferență în minutul 85, prin Timur Kapadze, la o nesincronizare în apărarea Stelei, în urma unei lovituri libere executate de Anderson Mineiro.

Campioana României a învins meritat și ar fi putut câștiga și mai clar dacă nu ar fi tratat cu lejeritate anumite faze.

Steaua: 24. Giedrius Arlauskis — 2. Cornel Râpă, 4. Lukasz Szukala, 33. Fernando Varela, 14. Iasmin Latovlevici — 11. Andrei Prepeliță, 18. Lucian Sânmărtean (8. Lucian Filip, 12) — 77. Adrian Popa, 12. Nicolae Stanciu (9. Gabriel Iancu, 48), 10. Cristian Tănase (căpitan; 22. Paul Pîrvulescu, 82) — 7. Alexandru Chipciu. Antrenor: Constantin Gâlcă.
Rezerve neutilizate: 95. Valentin Cojocaru — 26. Ionuț Neagu, 97. Robert Vâlceanu, 28. Claudiu Keșeru.

Aktobe: 55. Andrei Sidelnikov — 7. Dmitri Miroșnichenko, 16. Robert Arzumanian, 23. Iuri Logvinenko (căpitan), 70. Anderson Mineiro — 11. Danilo Neco, 21. Valeri Korobkin, 6. Taras Țarikaev, 10. Marat Hairulin (80. Timur Kapadze, 61) — 9. Marcos Pizzelli (18. Pavel Șabalin, 80) — 86. Olexi Antonov (95. Abat Aimbetov, 68). Antrenor: Vladimir Gazaev.
Rezerve neutilizate: 40. Almat Bekbaev — 3. Alexei Muldarov, 17. Ashat Taghiberghen, 78. Igor Zenkovici.

Arbitru: Miroslav Zelinka; arbitri asistenți: Antonin Kordula, Jan Patak; arbitru de rezervă: Zbynek Proske (toți din Cehia)

Cartonașe galbene: Chipciu (6), Anderson Mineiro (11), Logvinenko (23, 56), Korobkin (35), Latovlevici (68).
Cartonaș roșu: Logvinenko (56).