Steaua a tăiat Avântul Bârsanei în Cupa României

0 28

steaua - avantul barsana

Steaua s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României după ce a învins pe stadionul din Berceni echipa maramureșeană Avântul Bârsana. Steliștii s-au impus cu 4-0, după ce la pauză conduceau cu 1-0.

Chiar dacă practic nu aveau nicio șansă să se califice în faza optimilor, cei de la Avântul Bârsana au dat totul pe teren în meciul de la Berceni. Au reușit să țină la respect jucătorii cu renume de la Steaua, și-au creat și câteva ocazii la poarta roș-albaștrilor, însă la final au încasat patru goluri.

Susținuți din tribune de o galerie inedită dar magnifică, maramureșenii s-au ținut bine pe teren în prima repriză, iar la pauză încasaseră doar un gol, cel marcat de Răduț în minutul 16. Portarul Pașcu a fost eroul meciului pentru echipa din Maramureș, reușind să limiteze proporțiile scorului.

Oboseala și lipsa de experiență și-au spus cuvântul pentru Bârsana în repriza a doua. Reghecampf i-a trimis în teren pe Tatu și Kapetanos, cel din urmă ducând scorul la 2-0 în minutul 63. Cu un Mihai Costea complet lipsit de inspirație în fața porții, Steaua și-a majorat numărul de ocazii, iar cel care a marcat golul al treilea a fost tot Răduț (69).

Kapetanos nu s-a lăsat nici el și și-a trecut dubla în cont în minutul 90, pentru 4-0, un scor destul de molcom pentru maramureșeni, dar rușinos pentru o echipă campioană care joacă în Champions League.