U Cluj a învins la Timişoara (2-1) şi urcă pe locul 12

0 38

universitatea cluj - cluj arena

Universitatea Cluj a reuşit să învingă cu scorul de 2-1 ACS Poli Timişoara şi a urcat pe locul 12 în clasamentul Ligii 1.

Timişorenii au început excelent şi au deschis scorul în minutul 2. Popovici l-a depăşit pe Ninu şi a înscris nestingherit pentru 1-0. „Şepcile roşii” au forţat egalarea încă din primele minute ale reprizei secunde şi au pus presiune mare pe gazde. Golul a venit de la Andrei Lungu, Max Nicu a întors excelent pentru mijlocaşul defensiv, care a marcat la colţul scurt, la 7 minute după reluarea partidei.

Golul de 3 puncte avea să vină pe final de meci: Max Nicu a prins o execuţie spectaculoasă şi a marcat pentru 2-1. Meciul s-a terminat cu victoria clujenilor, victorie care duce „U” pe locul 12 în clasamentul Ligii 1, 33 p, peste echipa antrenată de Dan Alexa.