U Cluj a provocat deranj la Galați și s-a impus cu 2-0

0 14

U Cluj Universitatea

U Cluj a câștigat cu 2-0 partida din deplasare de la Galați din etapa 30 a Ligii 1, scăpând astfel de orice emoții privind retrogradarea. Golurile ardelenilor au fost marcate de Borza, în prima repriză, și Apostu, în prelungiri, echipa lui Ionel Ganea având și două bare pe final de meci.

După un start ai bun de meci, cu o posesie mai bună și mai multă inițiativă în joc, clujenii au deschis scorul în minutul 23 prin Adrian Borza, care a executat perfect o lovitură liberă din preajma careului.

Câteva minute mai târziu, Universitatea putea să se desprindă pe tabelă, dar Grahovac a fost mai atent și a respins șutul lui Dedu. Tot Dedu a ratat o mare ocazie de gol în minutul 40, când a trimis incredibil cu capul pe lângă poartă de pe linia careului mic.

De cealaltă parte, oțelarii n-au reușit să amenințe serios poarta lui Niculescu și au arătat o nervozitate crescută în joc, iar acest lucru i-a costat scump pe gălățeni în repriza a doua. Sergiu Costin a fost eliminat după ce a primit al doilea avertisment în minutul 59, astfel că Oțelul a rămas cu șanse și mai puține de a scoate ceva din această partidă.

Presiunea oțelarilor a crescut în sona careului clujean spre jumătatea reprizei a doua, iar Vancea a avut cea mai mare șansă de a restabili egalitatea cu un sfert de oră înainte de final, când a reluat cu capul din poziție ideală la o palmă de bara din stânga.

Clujenii au rămas însă mai periculoși, în minutul 78 Borza fiind aproape de a semna dubla, dar șutul lui din stânga careului a întâlnit bara. S-a făcut totuși 2-0 pentru șepcile roșii în prelungiri, când Bogdan Apostu a înscris împotriva fostei sale formații. Și Tony putea să-și treacă numele pe lista marcatorilor la ultima fază a meciului, dar a trimis și el în bară la capătul unei faze personale de senzație.

Finalul meciului i-a găsit pe gălățeni la raport în fața suporterilor. Fanii Oțelului i-au băgat în ședință pe elevii lui Petre Grigoraș, cerându-le explicații pentru rezultatele slabe din acest retur. De cealaltă parte, Ionel Ganea și-a felicitat echipa pentru rezultat, dar mai mult pentru că această victorie menține Universitatea în primul eșalon.