Itu sarbatori

”U” Cluj a spulberat Ceahlăul Piatra Neamț, scor 6-0

0 16

arbitru fotbal

”U” Cluj a învins cu 6-0 Ceahlăul Piatra Neamț într-un meci disputat în deplasare în această după-amiază. Partida a contat pentru etapa a XVII-a a Ligii 1.

Clujenii au deschis scorul prin Lemnaru, în mintutul 22, după ce Mengolo a fost faultat în careu, iar arbitrul a indicat lovitură de la punctul cu var. Mengolo a reușit și el ”dubla” în ultimele minute ale primei reprize, 44 şi 46, stabilind scorul la pauză: 3-0.

După reluare, clujenii au jucat la fel de bine, iar Mengolo a realizat hattrick-ul, în minutul 60, după ce i-a suflat mingea lui Jovici şi a înscris în poarta goală. Zece minute mai târziu, Lemnaru a înscris tot din penalty, pentru ca scorul final să fie stabilit în minutul 80, când Gorea a deviat în propria poartă şutul lui Raul Costin.

Ceahlăul Piatra Neamț – ”U” Cluj s-a încheiat 0-6, elevii lui George Ogăraru acumulând 18 puncte (locul 11).