U Cluj detonează bomba și învinge pe Astra la Giurgiu

0 43

Universitatea Cluj s-a impus cu 2-1 în meciul disputat în deplasare la Giurgiu în etapa 25, contra ocupantei locului doi din clasament. Astra a tratat partida cu prea multă indiferență și a fost surprinsă de o replică tăioasă a clujenilor, care au făcut un meci senzațional. Două bare și două goluri marcate, unul de Borza în prima repriză și unul de Muzac din penalty pe final de meci. Tot din penalty a redus din diferență Budescu în minutul 89.

Meciul a început sub nota de dominare a gazdelor, Astra fiind stăpână pe joc în primele minute. Fără să se sperie însă de poziția din clasament a trupei lui Valentin Sinescu, ardelenii au echilibrat în scurt timp disputa, reușind să apară tot mai amenințător în preajma porții lui Silviu Lung.

Iar la jumătatea primei reprize Universitatea Cluj a semnat cea mai mare ocazie de gol după ce șutul lui Buleică a lovit bara porții lui Silviu Lung. Șase minute mai târziu, clujenii au deschis scorul, în urma unei lovituri libere de la 25 de metri executată fără cusur de Borza, aflat la primul gol în tricoul șepcilor roșii.

Până la pauză, Astra a încercat de două ori să restabilească egalitatea, dar prima dată Fatai a tras pe lângă poartă, fiind imitat apoi de Tembo. Sinescu a făcut la pauză două modificări cu intenția de a-și trezi elevii, dar mai periculoși tot oaspeții au rămas.

Minutul 67 a adus a doua mare ratare a elevilor lui Ionel Ganea, care au trimis iar mingea în bară, de această dată la capătul unei faze încheiată cu șutul lui Muzac la colțul scurt. Câteva minute mai târziu, Astra a semnat cea mai mare ocazie a sa de gol, la șutul lui Mureșan respins fantastic de pe linia porții de Ciupe.

Cu cinci minute înainte de final, Enache a comis henț în propriul careu și arbitrul a acordat penalty pentru Universitatea, iar Muzac s-a achitat de sarcini și a dus scorul la 2-0 de la punctul cu var.

Scorul final a fost stabilit în minutul 89, tot dintr-un penalty provocat de un henț. Rațiu a atins mingea cu mâna în careu și Budescu a înscris din penalty.