U Cluj a pierdut la Botoșani pe baza unui penalty inventat – VIDEO

0 24

FC Botosani - U cluj penalty

Universitatea Cluj a pierdut la limită meciul din Liga 1, în deplasare la Botoșani, scor 1-0. Singurul gol al meciului a fost marcat dintr-un penalty inventat de arbitrul Adrian Cojocaru.

Lovitura de start a meciului a fost dată de fostul jucător de tenis, Ilie Năstase, dar începutul meciului n-a fost unul spectaculos. Ba chiar cele două echipe au arătat puțin fotbal și mai puține faze de poartă.

Abia după pauză s-au mai trezit cele două echipe, iar jocul a prins mai multă viață, însă fără ca ocaziile de gol să-și facă apariția.

Minutul 72 a adus cea mai controversată fază a meciului, una care avea să decidă și deznodământul acestei partide. Paul Batin a fost lansat în careul clujenilor, dar a șutat peste poartă din fața lui Veselovsky, portarul ieșind între timp în întâmpinare. Între cei doi jucători s-a produs apoi contact, iar arbitrul Adrian Cojocaru s-a și grăbit să arate punctul cu var, de unde Vasvari a deschis scorul.

Tot Paul Batin putea dubla avantajul gazdelor, câteva minute mai târziu, de această dată din acțiune, însă, după ce a scăpat songur spre poarta ardelenilor, a șutat alături.

FC Botoşani: Curileac – Homei, Tincu, Ngadeu, Acsinte – Ianc (Croitoru ’46), Danci, Vaşvari – Martinus, Batin (Ngankan ’84), Ivanovici (Svichi ’46). Antrenor: Leo Grozavu.

Universitatea Cluj: Veselovsky – Jovanovici, Skvorc, Ninu, Muşat – Bucşa (Cristocea ’78), Lungu – Boutadjine, Calcan (Stojanovici ’46), Viveiros – Mengolo (Jula ’79). Antrenor: Mihai Teja.

Cartonaşe galbene: Acsinte ’17, Danci ’52, Batin ’53 / Calcan ’10, Veselovsky ’72.

Arbitri: Adrian Cojocaru (central) – Florin Păunescu, Andrei Constantinescu (asistenţi) – Iulian Călin (rezervă).